W Rosji zatrzymano dziennikarza agencji Ukrinform

W Rosji zatrzymano dziennikarza agencji Ukrinform
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Ukraińska państwowa agencja prasowa Ukrinform poinformowała w poniedziałek nad ranem o zatrzymaniu w Rosji jej francuskiego korespondenta, Romana Suszczenki. Według rosyjskich mediów został on zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa.

Ukrinform oświadczył, że zatrzymanie dziennikarza, który będąc na urlopie przyjechał do Moskwy z prywatną wizytą, było "zaplanowaną prowokacją".

"Oskarżanie o szpiegostwo Suszczenki, dziennikarza o wieloletniej, niesplamionej reputacji zawodowej, korespondenta akredytowanego w jednym z najbardziej wpływowych państw UE (…) można oceniać jedynie jako jeszcze jeden zuchwały i nielegalny akt dokonany przez Federację Rosyjską wobec ukraińskich obywateli - podkreśliła agencja.

W oświadczeniu poinformowano, że choć kontakt z Suszczenką urwał się jeszcze 30 września, to Rosjanie dotychczas nie poinformowali o nim jego bliskich, ukraińskiej dyplomacji, ani jego pracodawcy. "O zatrzymaniu Romana jego małżonka, Anżela Suszczenko, która przebywa we Francji, dowiedziała się dopiero w niedzielę, 2 października" - podał Ukrinform.

DEON.PL POLECA

Rosyjskie media donoszą tymczasem, ze Suszczenko znajduje się w moskiewskim areszcie śledczym Lefortowo. Jego interesy zgodził się reprezentować rosyjski adwokat Mark Fejgin, który wcześniej był obrońcą nielegalnie wywiezionej z Ukrainy i sądzonej w Rosji ukraińskiej lotniczki wojskowej Nadii Sawczenko.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Rosji zatrzymano dziennikarza agencji Ukrinform
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.