W.Brytania: dwie londyńskie taksówki trafią do polskich Sprawiedliwych

W.Brytania: dwie londyńskie taksówki trafią do polskich Sprawiedliwych
(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

Dwie londyńskie taksówki trafią w grudniu do Polski, gdzie będą pomagały w przemieszczaniu się ok. 200 polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata - poinformowano w poniedziałek podczas inauguracji kampanii "Silent Hero Taxi" w brytyjskim parlamencie.

Akcja, której nazwa można przetłumaczyć na język polski jako "Taksówka dla cichych bohaterów", została zorganizowana przez polsko-żydowską fundację From The Depths, londyński klub piłkarski Chelsea FC oraz urodzonego w Krakowie 92-letniego Edwarda Mosberga, ocalałego z Holokaustu, który był m.in. więźniem niemieckich nazistowskich obozów w Płaszowie i Mauthausen.

>> Około tysiąca polskich biskupów i duchownych ratowało Żydów w czasie wojny

W ramach inicjatywy dwie londyńskie czarne taksówki, które są jednym ze znaków rozpoznawczych brytyjskiej stolicy, trafią w grudniu do Polski, gdzie będą bezpłatnie udostępniane polskim Sprawiedliwym, którzy ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

"Mając na względzie fakt, że ocalałych i ich wybawców jest wśród nas coraz mniej, musimy zastanowić się, jak zapewnić przyszłym pokoleniom pełną wiedzę na temat tej trudnej i bolesnej historii. Wierzymy również, że los Sprawiedliwych, niezwykłych osób, którzy nie są Żydami, a ryzykowali wszystko, by ich ratować, jest dziś ważniejszy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes From The Depths, Jonny Daniels.

Organizatorzy akcji zauważyli, że Sprawiedliwi mają coraz większe trudności w przemieszczaniu się, bo "dojazd do takich miejsc jak apteka czy sklep to bardzo często długa podróż autobusem czy tramwajem, wiążąca się z wieloma przesiadkami (...), a pieniądze, które otrzymują z różnych źródeł, przeznaczane są na najbardziej podstawowe potrzeby bądź na rzecz ich rodzin".

>> Księża, którzy oddali życie za Żydów

Jak zapewnił, przekazane na rzecz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata taksówki będą do ich stałej dyspozycji, aby ułatwić im codzienne życie.

Edward Mosberg przypomniał z kolei, że "Polska była jedynym krajem, w którym za próbę uratowania Żyda groziła kara śmierci, tak jak groziło to rodzinie Ulmów w Markowej". Z tego powodu - zaznaczył - "powinniśmy pomóc Sprawiedliwym, by mogli przezwyciężać niedogodności dnia codziennego, a ten projekt zdecydowanie w tym pomaga".

Inaugurujące kampanię wydarzenie w jednej z prywatnych sal brytyjskiego parlamentu zostało zorganizowane we współpracy z urodzonym w Warszawie posłem brytyjskiej Partii Konserwatywnej Danielem Kawczyńskim.

W uroczystości wziął również udział ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki oraz były trener Chelsea FC i West Ham United Avram (Abraham) Grant, który w czerwcu 2016 roku przyjął polskie obywatelstwo - jego ojciec Meir Granat urodził się w Mławie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W.Brytania: dwie londyńskie taksówki trafią do polskich Sprawiedliwych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.