Większość Amerykanów uważa dyktaturę Kim Dzong Una za poważne zagrożenie

Większość Amerykanów uważa dyktaturę Kim Dzong Una  za poważne zagrożenie
(fot. PAP/EPA/KCNA)
KAI/ ed

Blisko dwie trzecie Amerykanów uważa nuklearny atak rakietowy Korei Północnej na terytorium Stanów Zjednoczonych za "poważne i realne zagrożenie" - wykazał sondaż telewizji CNN, którego wyniki zostały opublikowane w środę.

Wyniki sondażu, przeprowadzonego jeszcze przed ostatnią eskalacją napięcia na linii Waszyngton-Pjongjang, odzwierciedlają poważną zmianę nastawienia amerykańskiej opinii publicznej wobec Korei Północnej.

DEON.PL POLECA
Do niedawna zdaniem większości Amerykanów dyktatura Kim Dzong Una stanowiła raczej odległe i "egzotyczne" zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

W marcu br. 48 procent Amerykanów badanych w podobnym sondażu uznało Koreę Płn. za poważne zagrożenie, obecnie opinię taką podziela 62 procent Amerykanów. 77 procent respondentów sondażu uważa, że Korea Płn. jest w stanie dokonać ataku rakietowego na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Sondaż wykazał też, że Amerykanie są podzieleni w opiniach, jaka powinna być reakcja Waszyngtonu na pogróżki Pjongjangu. Większość, bo 55 procent badanych, opowiedziała się za przeprowadzaniem odwetowej operacji militarnej wobec Korei Północnej. 43 procent było zdecydowanie przeciwne takiej ripoście Waszyngtonu wobec reżimu Kim Dzong Una.

Połowa respondentów nie była zadowolona z poczynań prezydenta Donalda Trumpa wobec zagrożenia, jakie stanowią północnokoreańskie programy produkcji broni atomowej i środków jej przenoszenia. 37 procent było przeciwnego zdania.

Sondaż firmy SSRS na zlecenie telewizji CNN został przeprowadzony po ostatnich próbach rakietowych Pjongjangu, które doprowadziły wielu amerykańskich ekspertów do wniosku, że rakiety Kim Dzong Una w odpowiednich warunkach mogą uderzyć w zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, jednak przed ostatnimi pogróżkami władz Korei Północnej w odpowiedzi na sankcje wprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i surowym ostrzeżeniem Pjongjangu przez Trumpa.

Amerykański prezydent ostrzegł we wtorek, że jeśli Korea Północna nie przestanie grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew, jakich świat jeszcze nie widział".

W reakcji na zaostrzenie przez Trumpa retoryki Korea Północna zagroziła zaatakowaniem wyspy Guam, terytorium powierniczego Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się baza amerykańskiego lotnictwa strategicznego Anderson.

Badania firmy SSRS na zlecenie telewizji CNN zostały przeprowadzone telefonicznie wśród 1 018 zarejestrowanych wyborców od 3 do 6 sierpnia; błąd statystyczny wynosi 3,6 pkt proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Większość Amerykanów uważa dyktaturę Kim Dzong Una za poważne zagrożenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.