Wielka Brytania: rząd reformuje przepisy dotyczące rozwodów. Ma być możliwy na podstawie "nieodwracalnego załamania się" relacji

Wielka Brytania: rząd reformuje przepisy dotyczące rozwodów. Ma być możliwy na podstawie "nieodwracalnego załamania się" relacji
(fot. depositphotos.com)
PAP / pch

Brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało we wtorek reformę przepisów dotyczących rozwodów, które dopuszczą możliwość rozwiązania małżeństwa bez uznania winy żadnej ze stron. To efekt wieloletniej kampanii prawników rodzinnych w tej sprawie.

Dotychczas sądy zezwalały na rozwód jedynie w ograniczonych przypadkach wyraźnego stwierdzenia winy jednej ze stron - jak zdrada lub porzucenie - lub w przypadku, kiedy para przez co najmniej dwa lub pięć lat nie mieszkała razem. Spełnienie tych wymogów jest konieczne nawet w sytuacji, w której obie osoby zgadzają się co do intencji zakończenia związku.
Według nowych zasad partnerzy będą mogli aplikować o unieważnienie małżeństwa, wskazując na bardziej neutralne oświadczenie o "nieodwracalnym załamaniu się" relacji, bez konieczności wskazywania winy którejkolwiek ze stron. Małżonkowie będą mogli nawet składać wspólne wnioski, co ma pozwolić na szybsze procedowanie takich spraw.
Minister sprawiedliwości David Gauke powiedział, że zmiana ma pozwolić na uniknięcie konfrontacyjnych rozwodów, podkreślając, że "wrogość i konflikt między rodzicami może pozostawić ślad na (psychice) dziecka i zaszkodzić jego szansom życiowym".
"Zawsze będziemy stać na straży instytucji małżeństwa, ale nie jest właściwe, że przestarzałe przepisy stwarzają lub pogłębiają konflikt pomiędzy rozwodzącymi się parami" - oświadczy, dodając, że "to właściwy moment, aby zakończyć na dobre niepotrzebne przerzucenie się winą".
Nowe prawo utrzyma jednocześnie okres przejściowy sześciu miesięcy, który musi upłynąć do podjęcia ostatecznej decyzji o rozwodzie, dając parom szanse na naprawienie swojej relacji.
Ministerstwo sprawiedliwości usunęło możliwość odwołania się od pozwu rozwodowego, argumentując, że ta opcja była nadużywana i dodając, że małżeństwo zawsze wymaga wysiłku obojga partnerów, więc jednostronna apelacja niczego nie zmienia.
Prawnicy rodzinni od wielu lat nawoływali do reformy dotychczasowych przepisów dotyczących rozwodów z 1973 roku, oceniając je jako "archaiczne" i szkodliwe dla relacji rodzinnych, w szczególności dla dzieci.
W 2018 roku pozew rozwodowy złożyło do angielskich i walijskich sądów 118 tys. osób.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielka Brytania: rząd reformuje przepisy dotyczące rozwodów. Ma być możliwy na podstawie "nieodwracalnego załamania się" relacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.