Wielka Brytania: w pełni autonomiczne samochody na ulicach do 2025 roku

Wielka Brytania: w pełni autonomiczne samochody na ulicach do 2025 roku
Fot. Kenny Eliason / unsplash.com
PAP / tk

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w piątek, że chce, aby w pełni autonomiczne samochody mogły się pojawić na drogach tego kraju do 2025 roku. Aby to umożliwić, przekaże na rozwój tej technologii 100 mln funtów.

Z tej kwoty 34 mln zostanie przeznaczone na badania w dziedzinie bezpieczeństwa, które pomogą w opracowaniu nowych przepisów. Testy te obejmować będą m.in. zachowanie autonomicznych samochodów podczas złych warunków atmosferycznych.

Zgodnie z przedstawionym planem, pojazdy, które jeździłyby bez udziału kierowcy tylko na autostradach, mogłyby się pojawić w sprzedaży już w przyszłym roku, choć nadal do poruszania się nimi potrzebne byłoby prawo jazdy. Natomiast za trzy lata do ruchu byłyby dopuszczone w pełni autonomiczne samochody, do których nie potrzebne byłoby prawo jazdy. Brytyjski rząd wskazał, że miałby one w pierwszej kolejności zastosowanie w takich dziedzinach jak rozwożenie towarów czy transport pasażerów na lotniskach.

W wydanym oświadczeniu rząd wyjaśnił też, że opracowywane przepisy będą jasno stanowić, iż to producenci będą w pełni odpowiadać za ewentualne wypadki, w czasie gdy pojazd będzie się poruszał bez udziału kierowcy.

Minister transportu Grant Shapps powiedział, że technologia autonomicznych samochodów może "poprawić dostęp ludzi do edukacji i innych istotnych usług" oraz "uczynić nasze drogi bezpieczniejszymi poprzez zmniejszenie ryzyka kolizji drogowych wskutek błędu kierowcy".

DEON.PL POLECA

- Chcemy, aby Wielka Brytania była w czołówce rozwoju i wykorzystania tej fantastycznej technologii, dlatego inwestujemy miliony w istotne badania nad bezpieczeństwem i ustalamy przepisy, aby zapewnić, że uzyskamy pełne korzyści, które ta technologia obiecuje - podkreślił.

Brytyjski rząd szacuje, że powstający rynek pojazdów autonomicznych ma wartość 42 mld funtów, a także, że może dzięki temu powstać 38 tys. nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Wielka Brytania: w pełni autonomiczne samochody na ulicach do 2025 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.