Wikileaks: 100 tys. euro za ujawnienie treści umowy

Wikileaks: 100 tys. euro za ujawnienie treści umowy
(fot. David Shankbone / Foter / CC BY)
PAP / kw

Demaskatorski portal Wikileaks obiecał we wtorek 100 tys. euro osobie, która dostarczy kopię umowy TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) pomiędzy Unią Europejską a USA.

W zbiórce pieniędzy na ten cel zobowiązał się uczestniczyć w ramach finansowania społecznościowego (crowdfundingu) m.in. były grecki minister finansów Janis Warufakis.

DEON.PL POLECA
"Tajemnica" otaczająca tę umowę negocjowaną pomiędzy Unią Europejską a USA "jest zagrożeniem dla przyszłości europejskiej demokracji, TTIP będzie miało wpływ na życie wszystkich Europejczyków i wciągnie Europę w długotrwały konflikt z Azją.

Nadszedł czas, aby położyć kres sekretom" - napisał w oświadczeniu założyciel Wikileaks Julian Assange.

DEON.PL POLECA

Brytyjska stylistka Vivienne Westwood i dziennikarz amerykański Glenn Greenwald także są wśród znanych osób w Europie i USA, które obiecały włączyć się w akcję crowfundingu.

Po południu portal Wikileaks poinformował, że już zebrano 21 tys. euro.

Traktat TTIP jest negocjowanym od 2013 roku porozumieniem handlowym, którego celem jest utworzenie strefy wolnego handlu między USA a Unią Europejską. Porozumienie to wymaga ujednolicenia norm technicznych oraz usunięcia barier w handlu (ceł, różnic w regulacjach, ograniczeń w zakresie inwestycji itp.). Negocjacje w sprawie traktatu są objęte tajemnicą.

Według europejskiej komisarz ds. handlu Cecilii Malmstroem negocjacje nad TTIP mają przyspieszyć jesienią. Jednak przeciwnicy tego porozumienia potępiają otaczającą negocjacje tajemnicę i uważają, że służyć ono będzie przede wszystkim interesom międzynarodowych koncernów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wikileaks: 100 tys. euro za ujawnienie treści umowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.