WikiLeaks: Snowden wystąpił o azyl w Islandii

WikiLeaks: Snowden wystąpił o azyl w Islandii
Edward Snowden (fot. PAP/EPA/LUONG THAI LINH)
PAP / mh

Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował w poniedziałek, że były współpracownik amerykańskich służby wywiadowczych Edward Snowden ubiegał się o azyl nie tylko w Ekwadorze, ale też Islandii i być może również innych krajach.

"To już wiadomo publicznie, że jako dziennikarz islandzki zwróciłem się do rządu Islandii z formalnym wnioskiem od Snowdena w sprawie azylu. Podobne procedury były podejmowane w innych miejscach" - powiedział rzecznik WikiLeaks Kristinn Hrafnsson w czasie telekonferencji.
Założyciel portalu Julian Assange oświadczył podczas tej samej telekonferencji w Londynie, że Snowden jest zdrowy i bezpieczny, ale nie może przekazać żadnych innych informacji o miejscu jego pobytu. Amerykanin w niedzielę przyleciał z Hongkongu do Moskwy, skąd miał wylecieć na Kubę; w poniedziałek samolot do Hawany wyleciał jednak najprawdopodobniej bez niego.
Ministerstwo spraw zagranicznych Ekwadoru potwierdziło, że do władz wpłynął wniosek Snowdena o azyl, który jest rozważany.
Assange poinformował też, że Snowden, którego paszport został w niedzielę unieważniony przez władze USA, opuścił Hongkong z "dokumentami uchodźcy" dostarczonymi przez Ekwador. Assange, który ponad rok temu schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, aby uniknąć deportacji do USA, zastrzegł, że proces ubiegania się o azyl składa się z "wielu etapów".
Waszyngton zarzuca Snowdenowi przekazanie tajnych informacji. Amerykanin po przyjeździe do Hongkongu pod koniec maja przekazał dziennikom "Guardian" i "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

WikiLeaks: Snowden wystąpił o azyl w Islandii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.