Władimir Putin ostrzega i grozi Unią Celną

PAP / drr

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w czwartek, że Unia Celna (UC), którą jego kraj tworzy z Białorusią i Kazachstanem, może podjąć kroki protekcyjne, jeśli Ukraina podpisze z Unią Europejską umowę o stowarzyszeniu.

Putin zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu na konsultacje dotyczące problemów związanych ze zbliżeniem między Ukrainą i UE do Moskwy przyjedzie ukraińska delegacja rządowa.

"Jeśli nasi sąsiedzi pójdą na istotną liberalizację reżimu celnego z Unią Europejską, to na rynek Ukrainy nieuchronnie popłyną towary o dobrej jakości i cenie. Spowoduje to, że towary produkcji ukraińskiej będą wypierane z ukraińskiego rynku. Wówczas państwa Unii Celnej będą musiały pomyśleć o krokach protekcyjnych" - oświadczył gospodarz Kremla w Rostowie nad Donem, gdzie uczestniczył w naradzie poświęconej rozwojowi rosyjskiej branży śmigłowcowej.

Putin poinformował, że uzgodnił z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, że w przyszłym tygodniu odbędą się dodatkowe konsultacje rosyjsko-ukraińskie. "Do Moskwy przyjadą nasi koledzy z Ukrainy, którzy na szczeblu międzyrządowym jeszcze raz przeanalizują wszystkie potencjalne zagrożenia z tym związane (stowarzyszeniem Ukrainy z UE - PAP)" - przekazał prezydent.

Oczekuje się, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE nastąpi w listopadzie w Wilnie, podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego. Porozumienie przewiduje m.in. utworzenie strefy wolnego handlu. Konsekwencją tego będzie zniesienie ceł na 99 proc. towarów w ukraińsko-unijnym handlu.

Obecnie taki reżim handlu funkcjonuje między Ukrainą i Rosją. Ukraińskie towary - za wyjątkiem białego cukru - wwożone są do Federacji Rosyjskiej bez cła. Jeśli strona rosyjska wycofa się z ustaleń o wolnym handlu z Ukrainą, przed czym ostrzegł już doradca Putina ds. gospodarczych Siergiej Głazjew, to ukraińskie towary zostaną obłożone cłem porównywalnym do tego, które obowiązuje inne kraje należące do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Kreml od dłuższego czasu próbuje zmusić Ukrainę do wejścia do Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego (JOG), drugiej struktury, którą Rosja tworzy z Białorusią i Kazachstanem. 1 stycznia 2015 roku na bazie UC i JOG ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza - wspólnota, która w zamyśle Kremla będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosja liczy, że przystąpi do niej również Ukraina, ale ta konsekwentnie zabiega o integrację z UE.

14 sierpnia Federalna Służba Celna Rosji już zaostrzyła na tydzień kontrolę wszystkich towarów z Ukrainy, co znacznie wydłużyło czas odpraw na granicy. W Kijowie restrykcje Moskwy uznano za karę za integrację Ukrainy z UE.

Głazjew przyznał później, że zaostrzenie przez stronę rosyjską kontroli towarów z Ukrainy miało zniechęcić Kijów do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE. Doradca Putina przestrzegł też Ukrainę przed tym - jak to ujął - "samobójczym krokiem".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Władimir Putin ostrzega i grozi Unią Celną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.