Władze Arabii Saudyjskiej pozbawiły obywatelstwa syna Osamy bin Ladena. Milion dolarów dla osoby, która wskaże jego kryjówkę

Władze Arabii Saudyjskiej pozbawiły obywatelstwa syna Osamy bin Ladena. Milion dolarów dla osoby, która wskaże jego kryjówkę
(fot. EPA/CIA HANDOUT)
PAP / pch

MSW Arabii Saudyjskiej poinformowało w piątek oświadczeniu, że pozbawiło obywatelstwa tego kraju Hamzę bin Ladena. Syna Osamy poszukują władze USA, które oferują za informacje o nim milion USD.

Z opublikowanego w saudyjskiej prasie oświadczenia wynika, że Hamza bin Laden został pozbawiony obywatelstwa na mocy listopadowego królewskiego rozporządzenia.
Departament Stanu USA ogłosił w czwartek, że osoba, która udzieli wskazówek dotyczących kryjówki Hamzy bin Ladena, może liczyć na nagrodę w wysokości 1 mln USD. W ocenie amerykańskiej dyplomacji wyrósł on na nowego przywódcę Al-Kaidy.
Władze Arabii Saudyjskiej pozbawiły obywatelstwa syna Osamy bin Ladena. Milion dolarów dla osoby, która wskaże jego kryjówkę - zdjęcie w treści artykułu
(fot. EPA/US DEPARTMENT OF STATE)
Trudno ustalić, czy Hamza bin Laden przebywa obecnie w Iranie, Syrii czy w Afganistanie - pisze AFP. Stąd apel Departamentu Stanu i nagroda.
29-letni Hamza bin Laden figuruje od dłuższego czasu na "czarnej liście" terrorystów islamskich stanowiących zagrożenie dla interesów USA. W ostatnim okresie stał się bardziej aktywny niż dotychczas - zauważa AFP.
W lipcu 2016 r. Hamza bin Laden zagroził Stanom Zjednoczonym, że dokona zemsty za zamordowanie ojca. Jak podał amerykański ośrodek SITE monitorujący strony dżihadystów, w 21-minutowym nagraniu audio, zatytułowanym "Wszyscy jesteśmy Osamami", Hamza zapowiadał, że globalna walka przeciwko Stanom Zjednoczonym będzie kontynuowana.Przed zamachami z 11 września Hamza przebywał z ojcem i rodziną w Afganistanie, a następnie w Pakistanie, dokąd przeniosło się kierownictwo Al-Kaidy po amerykańskiej inwazji pod Hindukuszem.
Osama bin Laden został zabity 1 maja 2011 r. w Pakistanie przez komandosów z wyspecjalizowanej jednostki Navy SEALs. Przywódca Al-Kaidy był ścigany przez służby wielu krajów przez dekadę w związku z zamachami na World Trade Center 11 września 2001 r.
Wśród materiałów, jakie grupa, która zlikwidowała Osamę, przywiozła do USA, znalazł się też film z wesela Hamzy, które odbyło się najprawdopodobniej w Iranie. Dzięki temu nagraniu udało się ustalić jego późniejszy wizerunek. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Władze Arabii Saudyjskiej pozbawiły obywatelstwa syna Osamy bin Ladena. Milion dolarów dla osoby, która wskaże jego kryjówkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.