Włochy: aż 4 tys. kandydatów na 10 miejsc pracy dla woźnych w oświacie

Włochy: aż 4 tys. kandydatów na 10 miejsc pracy dla woźnych w oświacie
(fot. shutterstock.com)
1 rok temu
PAP/ ed

Prawie 4 tys. osób zgłosiło się do konkursu, w którym zaoferowano 10 miejsc pracy dla woźnych w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych. Rozpisały go władze miasta Mestre. Lokalna prasa pisze, że wśród kandydatów są osoby z wyższym wykształceniem.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi we Włoszech pracownicy na stanowiska w publicznych placówkach - oświatowych, w służbie zdrowia czy w administracji - przyjmowani są w drodze konkursu. Rozpisano go także w położonym na północy Włoch mieście Mestre, a jak zauważa prasa, może w jego trakcie paść rekord zgłoszeń.

W związku z ogromnym zainteresowaniem pracą woźnych termin przyjmowania podań przedłużono o ponad tydzień - do 4 września.

4 tysiące zgłoszeń

Do tej pory napłynęło prawie 4 tysiące zgłoszeń. Dziennik "Corriere della Sera" podał, że zgłosiła się także bardzo duża grupa absolwentów wyższych uczelni oraz osób z maturami. Dla uzyskania posady woźnego wymogiem zaś jest ukończenie gimnazjum.

Warunki oferowane woźnym w placówkach oświatowych to pensja w wysokości 1500 euro miesięcznie za 36 godzin pracy przez 5 dni w tygodniu i wolny sierpień. Jak głosi komunikat władz miejskich, kandydaci muszą umieć sprzątać, zajmować się stołówką i roznosić posiłki.

Atrakcyjna oferta w kraju z kryzysami

Zauważa się, że taki etat to bardzo atrakcyjna oferta w kraju wciąż zmagającym się ze skutkami kryzysu i bezrobociem, zwłaszcza wśród młodzieży. Jego wskaźnik w wypadku młodych wynosi ponad 30 proc.

Przykład z Mestre - podkreślono w jednym z komentarzy - ilustruje najlepiej sytuację na włoskim rynku pracy. Poprzedni rekord padł w maju w Turynie, gdzie prawie 3 tys. osób stanęło do konkursu rozpisanego przez miejscowy szpital. Oferowano etaty dla 5 pielęgniarek oraz pielęgniarzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: aż 4 tys. kandydatów na 10 miejsc pracy dla woźnych w oświacie
Komentarze (1)
CC
Czesław Czap
30 sierpnia 2018, 10:51
Włochy zmagają się z kryzysem i bezrobociem to dlaczego przez tyle lat przyjmowali imigrantów z Afryki, którzy nic nie wnoszą tylko sprawiają problemy? Niepojęte.

Skomentuj artykuł

Włochy: aż 4 tys. kandydatów na 10 miejsc pracy dla woźnych w oświacie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.