Włochy: kapitan statku Sea Watch 3 została zwolniona z aresztu

Włochy: kapitan statku Sea Watch 3 została zwolniona z aresztu
(fot. PAP/EPA/PASQUALE CLAUDIO MONTANA LAMPO)
PAP / kw

Sąd na Sycylii zwolnił z aresztu domowego kapitan statku niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carolę Rackete, która została zatrzymana w nocy z piątku na sobotę, po tym gdy wbrew zakazowi władz Włoch wpłynęła z 40 migrantami do portu na Lampedusie.

Sędzia w Agrigento nie utrzymał we wtorek aresztu wobec 31-letniej Niemki i nie zastosował żadnych innych środków zapobiegawczych - podały włoskie media. Dotąd przebywała ona w areszcie domowym.

DEON.PL POLECA
Sprawa kapitan Rackete wywołała napięcia między Włochami a Niemcami i Francją, które domagały się jej zwolnienia. Wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini nazwał ją zaś "kryminalistką" i zarzucił jej, że wpływając na Lampedusę i lekceważąc zakazy włoskich służb, dopuściła się prowokacji i "aktu wrogości".

MSW w Rzymie przygotowało już według mediów dekret o wydaleniu kapitan statku jako osoby "zagrażającej bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu". Decyzję o nakazie opuszczenia kraju podjęły też władze lokalne w Agrigento, ale musi ją zatwierdzić sąd - wyjaśniła agencja Ansa.

DEON.PL POLECA

Wcześniej informowano, że Rackete oskarżona została o złamanie prawa morskiego, stawianie oporu funkcjonariuszom i użycie przemocy; za taką uznano wykonany przez nią manewr, który zagroził załodze włoskiej Gwardii Finansowej, próbującej zatrzymać statek. Sędzia z Agrigento uznał, że nie doszło do oporu wobec jednostki włoskiej służby.

W obronie kapitan Sea Watch 3 stanęli politycy włoskiej centrolewicowej opozycji i środowisk lewicy, a także część intelektualistów i artystów, argumentując, że nie może zostać ukarana za ratowanie migrantów na morzu.

Wicepremier Salvini oświadczył: "Oczekiwałem ze strony wymiaru sprawiedliwości surowej kary wobec kogoś, kto zagroził życiu włoskich żołnierzy; najwyraźniej myliłem się". Potwierdził zamiar wydalenia kapitan do Niemiec.

Od roku włoskie porty są zamknięte dla statków organizacji pozarządowych, co rząd przedstawia jako skuteczny środek walki z przemytem ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: kapitan statku Sea Watch 3 została zwolniona z aresztu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.