Włochy: w 2016 przybyło 25 tys. nieletnich migrantów

Włochy: w 2016 przybyło 25 tys. nieletnich migrantów
(fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI)
PAP / kw

Ponad 25 tysięcy nieletnich, pozbawionych opieki dorosłych, jest wśród 180 tysięcy migrantów, którzy przybyli do Włoch w zeszłym roku - podało w czwartek MSW. Resort odnotował, że liczba ta dwukrotnie wzrosła w porównaniu z dwoma poprzednimi latami.

Ministerstwo podkreśliło, że do liczby ponad 25 tysięcy należy dodać także tych młodych migrantów, którzy przedostają się do Włoch drogą lądową. Jak szacuje, jest ich coraz więcej, choć dokładnie nie wiadomo, ilu.

DEON.PL POLECA

Maria Caprara, odpowiadająca w MSW za ośrodki dla nieletnich przybyszów, przedstawiając w parlamencie informację o ich działalności zauważyła, że coraz trudniej budować system udzielania gościny tej grupie ludzi przy tak znacznym wzroście ich napływu.

"Burmistrzowie miast mają problem z uporaniem się z tą sytuacją" - przyznała. Dlatego, dodała, Włochy zwróciły się do Unii Europejskiej o przyznanie 13 milionów euro na takie struktury.

Zgodnie z przepisami państwo włoskie przeznacza 45 euro dziennie na pobyt każdego nieletniego migranta. Przebywają oni w osobnych ośrodkach.

Kontrolę w takich placówkach zapowiedziała w czwartek krajowa rzeczniczka praw dzieci i młodzieży Filomena Albano. Jak wyjaśniła, tylko dzięki monitoringowi możliwe będzie zapewnienie proceu integracji i poszanowania praw przebywających w nich nieletnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: w 2016 przybyło 25 tys. nieletnich migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.