Wypadek z udziałem polskiego autokaru

Wypadek z udziałem polskiego autokaru
(fot. EPA/MATTHIAS HIEKEL)
PAP / kn

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 43 zostały ranne w wypadku z udziałem polskich pojazdów, do którego doszło w sobotę na autostradzie A4 w okolicy Drezna na terenie kraju związkowego Saksonia - poinformowała niemiecka policja. Dotychczas udało się zidentyfikować sześć ofiar.

Z informacji prasowej zamieszczonej na stronie internetowej drezdeńskiej policji wynika, że w wypadku uczestniczyły autokary z Polski i Ukrainy oraz polski minibus. Polski autobus miał uderzyć w tył ukraińskiego autokaru, przebić barierki dzielące pasy ruchu i zderzyć się z nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku minibusem, a następnie stoczyć się z nasypu. 
Jak podała agencja DPA, na miejscu zginęło siedmiu pasażerów minibusa oraz dwie osoby z autokaru. Dotychczas udało się zidentyfikować sześć ofiar. Są to obywatele Polski - informuje policja. Rannych przewieziono do trzech szpitali w Dreźnie oraz do szpitali w Miśni i Pirnie. 
Polskie MSZ poinformowało o uruchomieniu specjalnej infolinii dla rodzin. Informacje mogą uzyskać pod numerem telefonu +48225238880.
Ambasada RP w Berlinie potwierdziła PAP, że w zdarzeniu uczestniczyły pojazdy z Polski, jednak oficjalnie na razie nie można potwierdzić ich liczby. W wypadku zginęło kilka osób, ale ich tożsamość, ani narodowość nie są znane - podała berlińska ambasada. Służby dyplomatyczne RP nie potwierdzają też liczby ofiar, którą podają lokalne media.
Do wypadku doszło krótko po godz. 2. Na miejscu przeprowadzono akcję ratunkową i rozpoczęto procedurę wyjaśniania przyczyn zdarzenia. Autostrada na odcinku od Dresden-Altstadt do Neustadt jest zamknięta w obu kierunkach. W związku z blokadą w okolicy występują poważne utrudnienia drogowe. 
Sobota jest pierwszym dniem ferii letnich w Saksonii. 
Szef straży pożarnej powiedział stacji telewizyjnej MDR, że w ciągu całej swej 36-letniej pracy nie widział tak tragicznego wypadku.  
"Autostrada przypomina pobojowisko - na jezdni leżą części pojazdów, bagaż i osobiste przedmioty ofiar wypadku" - powiedział. 
Polska firma przewozowa Sindbad poinformowała, że w wypadku uczestniczył jej dwupokładowy autokar, który realizował przejazd regularny na trasie z Polski do Niemiec. Firma przewozowa uruchomiła infolinię, która udziela informacji dot. wypadku. Informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 801 22 33 44 oraz +48 77 443 44 44. Autokarem podróżowało 65 pasażerów. Firma Sindbad podaje, że autokar prowadziła doświadczona załoga dwóch kierowców wraz z pilotem. Pojazd miał badania wykonane 8 lipca tego roku, ważne do stycznia 2015 r.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wypadek z udziałem polskiego autokaru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.