Wyrzuceni z wojska za nazistowskie symbole

PAP / psd

Dwaj żołnierze czeskiej armii zostali wyrzuceni z wojska po skandalu z ich udziałem, gdy okazało się, że w czasie misji w siłach ISAF w Afganistanie nosili nazistowskie symbole.

Dzień wcześniej czeski minister obrony Martin Bartak zawiesił obu wojskowych.

W poniedziałek dziennik "Mlada Fronta Dnes" napisał, że w czasie służby w brygadzie szybkiego reagowania w afgańskiej prowincji Logar jeden z żołnierzy Jan Czermak nosił hełm z wymalowanym symbolem dywizji SS Hohenstaufen, czyli przeciętą mieczem literą "H". Wojskowy tłumaczył, że "H" to pierwsza litera czeskiego zdrobnienia jego imienia, które brzmi Honza, i że traktował to jako żart.

Drugi żołnierz Hynek Matonoha miał na hełmie symbol formacji SS Dirlewanger, ale nie potrafił wyjaśnić, dlaczego. Dowodzona przez Oskara Dirlewangera formacja została skierowana do tłumienia powstania warszawskiego. Brała udział m.in. w rzezi cywilnej ludności Woli.

Minister Bartak zawiesił w obowiązkach pułkownika Petra Prochazkę, dowódcę obydwu żołnierzy, który - jak pisze gazeta - kazał zniszczyć hełmy i kompromitujące zdjęcia swoich podwładnych. Jednak kilka fotografii trafiło do prasy.

DEON.PL POLECA

Czechy mają w Afganistanie kontyngent składający się z 480 żołnierzy, którzy służą w ramach natowskich sił ISAF.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyrzuceni z wojska za nazistowskie symbole
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.