Zamach w metrze - ujawniono kadry ze stacji

Zamach w metrze - ujawniono kadry ze stacji
W pracy uczestniczą eksperci z Rosji i Izraela. (fot. EPA/ANDREI STASEVICH)
Anna Wróbel / PAP / slo

Białoruska prokuratura generalna powiadomiła w czwartek, że w związku z poniedziałkowym zamachem bombowym na stacji mińskiego metra aresztowano wykonawcę zamachu i osobę, która mu pomagała. Prokuratura pokazała kadry z domniemanym zamachowcem na stacji metra.

Zastępca prokuratora generalnego Andrej Szwed, który kieruje grupą badającą zamach, poinformował też, że śledztwo ustaliło miejsce przygotowania bomby użytej w zamachu; znajdowało się ono poza Mińskiem. Wyjaśnił również, że w związku z zamachem zatrzymano pięć osób.

- Mamy wystarczające dowody na to, że wykonawca zamachu terrorystycznego to właśnie jedna z osób znajdujących się w areszcie śledczym - podkreślił. Dodał, że analizowano zapis na kamerach monitoringu w metrze i na ulicy; jedna z nich zarejestrowała wyraźnie twarz głównego podejrzanego, kiedy opuszczał on miejsce zdarzenia.

Prokuratora pokazała dziennikarzom ujęcia ze stacji metra, na których, jak wskazała, zarejestrowano działania zamachowca na stacji Oktiabrskaja. Na kadrach nie widać twarzy mężczyzny. Zdjęcia pokazują, jak przemieszcza się on po peronie stacji oraz po schodach łączących ją z wyjściem do drugiej linii metra.

Zastępca prokuratora potwierdził też w czwartek, że ładunek wybuchowy użyty w zamachu został odpalony zdalnie, sygnałem radiowym. Jak poinformował, - ustalono miejsce, gdzie przygotowywano materiały wybuchowe i samą bombę. Na miejscu znaleziono dowody - elementy i detale bomby. Wyjaśnił, że dowody wskazują na czas i sposób przygotowania ładunku.

Dodał: - Są przekonujące dowody na to, że ładunki wybuchowe użyte w Witebsku w 2005 roku, jeden, który eksplodował i drugi, który nie wybuchł w lipcu 2008 roku (w Mińsku) oraz ten, który eksplodował 11 kwietnia (2011 w Mińsku), przygotowała ta sama osoba.

Poinformował też, że zebrano dotąd tysiące dowodów w trakcie śledztwa, przesłuchiwane są osoby poszkodowane. W pracy uczestniczą eksperci z Rosji i Izraela.

We wrześniu 2005 roku dwa ładunki wybuchowe domowej roboty eksplodowały w Witebsku, raniąc kilkadziesiąt osób. Do podłożenia bomb przyznała się mało znana organizacja o nazwie Białoruska Armia Narodowo-Wyzwoleńcza. Opozycja białoruska odcięła się od tej organizacji.

W szpitalach Mińska pozostaje w czwartek około 160 osób rannych w poniedziałkowym zamachu w metrze, wśród nich 27 jest w stanie ciężkim - podało ministerstwo zdrowia. Kliniki opuściło 13 osób; oczekuje się, że wkrótce wyjdzie kilkanaście następnych.

Na cmentarzach w stolicy oraz w obwodzie mińskim odbywają się w czwartek pogrzeby ośmiu z 12 osób, które zginęły w zamachu na stacji Oktiabrskaja. Cztery osoby zostały pochowane w środę, tym samym w czwartek zakończą się uroczystości pogrzebowe.

Białorusini przekazali dotąd na specjalny rachunek bankowy prawie pół miliarda rubli (około pół miliona złotych) na pomoc poszkodowanym. We wtorek i środę w Mińsku łącznie tysiąc osób oddało dla nich krew.

W nocy z 3 na 4 lipca 2008 roku ładunek domowej roboty został zdetonowany podczas koncertu plenerowego z okazji Dnia Niepodległości w Mińsku. Nie odnaleziono winnych tego incydentu.

W zamachu 11 kwietnia 2011 roku w Mińsku zginęło 11 osób, a ponad 200 zostało rannych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zamach w metrze - ujawniono kadry ze stacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.