Zlikwidowano biuro ds. Guantanamo

Zlikwidowano biuro ds. Guantanamo
(fot. PAP/EPA/RON SACHS/POOL)
PAP / mh

Rząd USA zlikwidował biuro w Departamencie Stanu zajmujące się organizacją transferów więźniów z amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie. Komentuje się to jako sygnał, że Waszyngton rezygnuje z zamknięcia tego więzienia w najbliższym czasie.

Jak podał wtorkowy "New York Times", Daniel Fried, dotychczasowy szef biura ds. zamknięcia Guantanamo - jak brzmi jego oficjalna nazwa - został przeniesiony na inne stanowisko i nie przewiduje się mianowania jego następcy.
Fried, były ambasador USA w Polsce, negocjował od 2009 r. z państwami, z których pochodzili podejrzani o terroryzm więźniowie, ich repatriację, oraz rozmawiał z krajami sojuszniczymi o ewentualnym przeniesieniu ich do więzień w tych krajach.
Propozycje transferu więźniów do aresztów na terenie USA napotkały zażarty opór lokalnych władz amerykańskich.
Tylko część więźniów udało się przenieść z Guantanamo do innych krajów.
Starania Departamentu Stanu były konsekwencją obietnicy prezydenta Baracka Obamy, który na początku swych rządów zapowiadał, że zamknie Guantanamo w ciągu roku. Więzienie jest obiektem krytyki ze strony obrońców praw człowieka, gdyż przetrzymuje się tam podejrzanych o terroryzm bezterminowo, na podstawie podawanych w wątpliwość sankcji prokuratorskich.
Tymczasem Kongres nałożył restrykcje na dalsze przenosiny więźniów. Ustawodawcy zabronili ich transferu do krajów arabskich, które praktycznie nie gwarantowały, że więźniowie nie wyjdą na wolność, mimo że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Pod koniec ubiegłego roku w ustawie o budżecie Pentagonu znalazł się nawet zakaz przeniesienia tych więźniów, którzy mieli już być repatriowani na mocy ugody ich obrońców z prokuratorami wojskowymi.
Kongresmeni przypominali, że niektórzy zwolnieni z Guantanamo więźniowie wznowili działalność terrorystyczną.
Obama zapowiadał zawetowanie ustawy o restrykcjach, ale ostatecznie ją podpisał. Dodał tylko zastrzeżenie, że jako dowódca naczelny może uchylić jej przepisy w konkretnych przypadkach.
Likwidacja biura ds. zamknięcia Guantanamo i zatwierdzenie przez Obamę restrykcji dotyczących transferu więźniów to zdaniem "New York Timesa" sygnał, że "administracja nie uważa obecnie zamknięcia więzienia za realistyczny priorytet, mimo wielokrotnych oświadczeń, że zamierza to zrobić".
Cytowany przez dziennik rzecznik Frieda, Ian Moss, zaprzeczył, jakoby rząd zrezygnował z zamknięcia Guantanamo.
"Jesteśmy zdecydowani zamknąć Guantanamo i zrobić to w odpowiedzialny sposób" - powiedział.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zlikwidowano biuro ds. Guantanamo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.