Złoty medal Natalii Partyki w tenisie stołowym

(fot. PAP/EPA/JONATHAN BRADY)
PAP / mh

Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) zdobyła w poniedziałek w Londynie czwarty dla Polski złoty medal XIV Paraolimpiady. W finałowym meczu tenisa stołowego pokonała po zaciętym pojedynku Chinkę Qian Yang 3:2 (11:5, 11:13, 11:9, 7:11, 11:4).

16-letnia rywalka gdańszczanki dopiero od trzech lat trenuje ping-pong i tak dalekie jej zajście w turnieju jest sporą niespodzianką.

23-letnia Partyka urodziła się bez prawego przedramienia. Do tenisa stołowego trafiła w wieku 7 lat za namową rodziców i starszej siostry, która wcześniej rozpoczęła treningi. W paraolimpiadzie zadebiutowała w 2000 roku w Sydney mając zaledwie 11 lat. Medale zdobywała na dwóch kolejnych igrzyskach - w Atenach i Pekinie sięgnęła po złoto indywidualnie i srebro zespołowo. Dwukrotnie startowała też w olimpiadach - w 2008 roku i niedawno.

Jej największymi sukcesami są medale drużynowych mistrzostw Europy - srebrny w 2009 roku i brązowy w 2010 oraz także tego koloru w grze podwójnej z Xu Jie cztery lata temu.

Na co dzień leworęczna zawodniczka trenuje w Gdańsku pod okiem selekcjonera Michała Dziubańskiego; w ekstraklasie reprezentuje SKTS Sochaczew. Trzy razy była wicemistrzynią Polski w singlu, zwycięstwa odnosiła natomiast w deblu (m.in. z Katarzyną Grzybowską). Kilka razy stała na podium ME juniorek i kadetek; w 2007 roku sięgnęła po brąz w rywalizacji drużynowej w MŚ juniorek w USA.

Tuż przed rozpoczęciem londyńskiej paraolimpiady odniosła życiowy sukces w imprezie z cyklu ITTF World Tour. W Chinach dotarła do ćwierćfinału, w którym przegrała z reprezentantką gospodarzy Fan Ying 1:4.

Partyka uczy się w gdańskiej AWFiS, intereresuje się m.in. psychologią. Bardzo dobrze mówi po angielsku. W niedawnej olimpiadzie po meczach udzielała w tym języku wywiadów dla azjatyckich mediów. Dopiero po 15-20 minutach dochodziła do strefy z polskimi dziennikarzami.

W niedzielę złoty medal paraolimpiady w tenisie stołowym zdobył 22-letni Patryk Chojnowski, który na stałe jest w szerokiej kadrze pełnosprawnych zawodników. W nowym sezonie superligi Wschodzący Białystok będzie występował w Condohotels Morliny Ostróda (poprzednio Poltarex Pogoń Lębork).

Pierwszy złoty medal dla biało-czerwonych wywalczyła nad Tamizą w sobotę urodzona w Siedlcach 26-letnia Katarzyna Piekart (Start Gorzów Wlkp.) w rzucie oszczepem, a następny - podchodząca z Suwałk 23-letnia niedowidząca pływaczka Joanna Mendak (Start Białystok) w wyścigu na dystansie 100 m stylem  motylkowym. W sumie polska ekipa ma w dorobku dziewięć medali.