Zmarł laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo

Zmarł laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo
(fot. laihiu (http://www.flickr.com/photos/laihiu/4268478905/) [CC BY 2.0] via Wikimedia Commons)
PAP / kk

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo nie żyje - poinformowały w czwartek władze sądowe w mieście Shenyang na północnym wschodzie Chin.

Liu, obrońca praw człowieka i dysydent skazany na 11 lat więzienia za działalność opozycyjną, chorował na raka wątroby.

"Uznajemy za głęboko niepokojący fakt, że Liu Xiaobo nie został przeniesiony do placówki, w której zapewniono by mu właściwe leczenie, zanim jego choroba osiągnęła stadium terminalne" - podkreśliła Reiss Andersen, norweska adwokat i była polityk socjaldemokratycznej Norweskiej Partii Pracy, w rozmowie z agencją Reutera.

"Rząd Chin ponosi wielką odpowiedzialność za jego przedwczesną śmierć" - dodała.

Wcześniej w czwartek władze w mieście Shenyang na północnym wschodzie Chin, gdzie Liu był leczony, poinformowały o śmierci noblisty, jako bezpośrednią jej przyczynę podając niewydolność wielonarządową wywołaną chorobą nowotworową wątroby w zaawansowanym stadium. Rak wątroby został zdiagnozowany u Liu pod koniec maja.

DEON.PL POLECA

Mimo ponawianych apeli zachodnich rządów i organizacji praw człowieka władze Chin nie zgodziły się na wyjazd Liu na leczenie za granicą.

Liu Xiaobo był jednym z najważniejszych niezależnych intelektualistów w ChRL i głośnym krytykiem Komunistycznej Partii Chin, wielokrotnie zatrzymywanym i więzionym za działania na rzecz praw człowieka i demokracji w tym kraju, a także jednym z dawnych przywódców prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku.

W 2009 roku został skazany na 11 lat więzienia za "działalnością wywrotową", jak władze w Pekinie określiły przygotowanie przez niego petycji "Karta 08", wzywającej do zniesienia w Chinach jednopartyjnego systemu politycznego.

W 2010 roku Liu otrzymał pokojowego Nobla "za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach". Władze nie zezwoliły mu na wyjazd z kraju i przybycie na ceremonię wręczenia nagrody; Liu nazwano "przestępcą", a przyznane mu wyróżnienie uznano za ingerencję w sprawy wewnętrzne Chin.

Noblista był leczony w szpitalu w Shenyang w związku ze stwierdzoną u niego chorobą nowotworową; miał 61 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.