Zmarł znakomity aktor Bob Hoskins

Zmarł znakomity aktor Bob Hoskins
(fot. James Stewart / flickr.com)
The Huffington Post UK / slo

Brytyjski aktor i reżyser Bob Hoskins, któremu wielką sławę przyniosła rola w filmie fabularno-animowanym "Kto wrobił Królika Rogera", zmarł wieku 71 lat w następstwie zapalenia płuc - poinformował w środę agent artysty przedstawiając oświadczenie rodziny.

W oświadczeniu przekazano, że Hoskins zmarł w szpitalu w otoczeniu rodziny - żony Lindy i czwórki dzieci. "Jesteśmy załamani utratą naszego kochanego Boba" - napisała rodzina.

Bob Hoskins do zawodu aktora trafił przypadkowo. Początkowo grał na deskach teatrów Royal National Theatre and the Old Vic Theatre w Londynie w klasycznym repertuarze, na początku lat 70. występował w serialach telewizyjnych, nieco później zadebiutował w kinie.

Należący do najlepszych aktorów Hollywood Hoskins na swoją popularność pracował wiele lat. Za rolę w filmie "Mona Lisa" (1986) otrzymał nominację do Oscara, nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz brytyjską nagrodę BAFTA.

Hoskins często grywał w hollywoodzkich filmach gangsterów, zagrał także kilku przywódców politycznych.

Wcielił się też w postać papieża Jana XXIII w amerykańsko-włoskim filmie biograficzno-historycznym o życiu i dokonaniach papieża. Film pod tytułem "Dobry papież" ("Il papa buono") miał światową premierę w Watykanie w roku 2002 pod angielskim tytułem "Pope John XXIII: The Good Pope".

W roku 2012 poinformowano, że Bob Hoskins kończy karierę zawodową, ponieważ zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Choroba Parkinsona jest nieuleczalną zwyrodnieniową chorobą ośrodkowego układu nerwowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł znakomity aktor Bob Hoskins
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.