Znani socjologowie składają hołd prof. Baumanowi

Znani socjologowie składają hołd prof. Baumanowi
(fot. PAP/Maciej Kulczyński)
PAP/ ed

Znani socjologowie, z którymi rozmawiała PAP, złożyli hołd prof. Zygmuntowi Baumanowi, który w poniedziałek zmarł w Leeds, w wieku 91 lat. Jak podkreślali, jego prace na stałe weszły do akademickiego kanonu lektur obowiązkowych.

Zygmunt Bauman, jeden z najwybitniejszych i najczęściej cytowanych na świecie polskich akademików, twórca koncepcji "płynnej nowoczesności", zmarł w swoim domu w Leeds w Wielkiej Brytanii.

Zmarł Zygmunt Bauman. Przeczytaj >>

"Wniósł niebywały, wyjątkowy wkład w socjologię i szersze nauki społeczne" - napisał profesor socjologii John Scott, członek rady Brytyjskiej Akademii Nauk (British Academy).

Jego teksty będą obowiązkową lekturą przez lata

Jak ocenił, "idee Baumana znajdują się w samym sercu wszystkich międzynarodowych debat o trendach dotyczących społeczeństwa, a badania dotyczące +płynnej nowoczesności+ pozostaną fundamentem głębokich dyskusji o problemach, z którym zmagamy się współcześnie".

"Wraz ze śmiercią Zygmunta Baumana świat, brytyjskie życie akademickie i socjologia straciły wspaniałego akademika, którego teksty pozostaną obowiązkową lekturą przez lata" - stwierdziła profesor Lynn Jamieson z Uniwersytetu Edynburskiego, przewodnicząca Brytyjskiego Stowarzyszenia Socjologicznego.

"Jego diagnoza dotycząca kruchości relacji międzyludzkich, niepewność życia społecznego w +płynnej nowoczesności+ jest powszechnie cytowana przez brytyjskich socjologów, od studenta pierwszego roku po doświadczonych akademików" - podkreśliła.

Nigdy nie zestarzał się intelektualnie

Jej zdaniem "prace Baumana zawsze prowokowały do myślenia, a angażujący i przystępny sposób pisania rozszerzył jego zasięg daleko poza świat akademii".

Z kolei profesor Richard Sennett z Uniwersytetu Nowojorskiego (New York University) i London School of Economics and Political Science, który wielokrotnie współpracował z Baumanem, ocenił, że twórczość Baumana była "niesamowicie świeża i kreatywna, szczególnie w starszym wieku". "Nigdy nie zestarzał się intelektualnie" - podkreślił.

Zgodziła się z nim profesor Melinda Mills, dziekan wydziału socjologii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Nazwała Baumana "kontrowersyjnym i płodnym autorem, który wyrósł na znanego na całym świecie akademika, połączył filozofię z badaniami nad biedą, globalizacją i Holokaustem".

Jak oceniła, jego publikacje - w szczególności "Nowoczesność i zagłada" oraz "Płynna nowoczesność" - "zmieniły sposób myślenia o władzy biurokratycznej, a także niepewności oraz kruchości kondycji ludzkiej". "Stał się symbolem ruchów antyglobalistycznych i obrony marginalizowanych" - wskazała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znani socjologowie składają hołd prof. Baumanowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.