Zwolniony za wypowiedź na temat muzułmanów

9 lat temu
PAP / drr

Nieostrożna wypowiedź na temat muzułmanów kosztowała posadę komentatora amerykańskiego radia publicznego NPR Juana Williamsa. To tłumienie wolności słowa w imię poprawności politycznej - mówią konserwatyści.

Williams wystąpił w poniedziałek w programie gwiazdora publicystyki prawicowej telewizji Fox News, Billa O'Reilly, który zapytał go, czy jego zdaniem "Ameryka ma problem z muzułmanami".

O'Reilly sam był niedawno bohaterem incydentu w programie telewizji ABC "The View", gdzie obwiniał muzułmanów o atak terrorystyczny 11 września 2001. Dwie uczestniczki dyskusji z jego udziałem demonstracyjnie wyszły ze studia, gdy O'Reilly krytykował muzułmanów.

W odpowiedzi na pytanie O'Reilly'ego o islam Williams najpierw podkreślił, że "nie ma uprzedzeń" etniczno-religijnych, ale potem powiedział: "Kiedy wsiadam do samolotu i widzę pasażerów w muzułmańskim stroju, myślę, że utożsamiają się oni przede wszystkim jako muzułmanie, i zaczynam się niepokoić i denerwować".

Williams przestrzegł jednocześnie, żeby nie traktować wszystkich muzułmanów jako "ekstremistów". Mimo to w środę został zwolniony przez NPR za swoją wypowiedź.

- Jego uwagi w programie "O'Reilly Factor" w poniedziałek były niezgodne z naszymi dziennikarskimi standardami i praktykami i podważyły jego wiarygodność jako analityka wiadomości w NPR - oświadczyło radio.

Williams, który jest Afroamerykaninem, zawsze głosił poglądy liberalno-postępowe, zgodne z linią Partii Demokratycznej, w tym także w czasie swych stałych występów w konserwatywnej Fox News.

Jego ukaranie wywołało lawinę krytyki. Telewizja Fox News, która od dawna wypomina radiu NPR nieobiektywność i "przechył lewicowy", komentuje to jako rekord poprawności politycznej. W tym duchu wypowiedział się m.in. były republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich.

Zwolnienie Williamsa potępiła nawet jako "oburzające" liberalna aktorka Whoopi Goldberg - ta sama, która we wspomnianym programie telewizji ABC wyszła ze studia w proteście przeciw krytyce muzułmanów przez Billa O'Reilly.

W internecie na stronie internetowej NPR z wiadomością o zwolnieniu Williamsa przytłaczająca większość wpisów krytykuje tę decyzję. Niektórzy internauci zapowiadają, że nie będą wspierać radia donacjami.

Radio publiczne w USA działa głównie dzięki datkom od słuchaczy. Dotacje Kongresu stanowią znacznie mniejszą część jego dochodów, podobnie jak publicznej telewizji PBS.

Po incydencie z Williamsem znany polityk republikański, były gubernator Arkansas Mike Huckabee wezwał Kongres do obcięcia subwencji dla radia NPR.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zwolniony za wypowiedź na temat muzułmanów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Zwolniony za wypowiedź na temat muzułmanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.