Wiara wyklucza służbę wojskową? MON szykuje zmiany w przepisach

Wiara nie powinna wykluczać służby wojskowej. Fot. Depositphotos
Onet.pl / jh

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada zmiany w przepisach dotyczących służby wojskowej dla osób, których przekonania religijne lub światopoglądowe uniemożliwiają odbycie służby wojskowej. To odpowiedź na sprawę mężczyzny, który po zmianie wyznania nie mógł przejść do służby zastępczej. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek.

  • Obecne przepisy nie uwzględniają sytuacji osób, które zmieniają wyznanie lub światopogląd po odbyciu przeszkolenia wojskowego, uniemożliwiając im przejście na służbę zastępczą.
  • Konstytucja RP gwarantuje prawo do służby zastępczej z powodu przekonań religijnych lub moralnych, jednak praktyka wskazuje na trudności w jego realizacji w przypadku zmiany przekonań.
  • Mężczyzna, który został Świadkiem Jehowy i z tego powodu nie mógł dalej służyć w wojsku. Mimo to nie miał możliwości skorzystania z prawa do służby zastępczej.
  • RPO, prof. Marcin Wiącek, zwrócił uwagę na nieproporcjonalną ingerencję w wolność sumienia i religii oraz ryzyko odpowiedzialności karnej dla osób uchylających się od obowiązku ćwiczeń wojskowych. Zaapelował do MON o zmianę przepisów.
  • Resort zapowiedział przygotowanie propozycji legislacyjnych, które uregulują ten problem.

 

Służba wojskowa a wolność religii

Zgodnie z Konstytucją RP, obywatele mają prawo do służby zastępczej, jeśli ich przekonania religijne lub moralne nie pozwalają na odbycie służby wojskowej. Ustawa o obronie ojczyzny reguluje zasady takiej służby, ale obecne przepisy nie przewidują możliwości zmiany jej charakteru w przypadku osób, które zmieniły wyznanie po odbyciu przeszkolenia wojskowego.

Sprawa, która nagłośniła problem, dotyczy mężczyzny, który po zostaniu Świadkiem Jehowy nie mógł kontynuować służby wojskowej i jednocześnie nie miał możliwości przejścia na służbę zastępczą. W rezultacie groziły mu konsekwencje prawne za uchylanie się od ćwiczeń wojskowych.

Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

RPO, prof. Marcin Wiącek, wystąpił do ministra obrony narodowej z prośbą o pilne podjęcie działań ustawodawczych. Zdaniem rzecznika obecne przepisy mogą prowadzić do nieproporcjonalnej ingerencji w wolność sumienia i religii, narażając osoby w podobnej sytuacji na odpowiedzialność karną.

- Konieczne jest zagwarantowanie, że żołnierze rezerwy, którzy zmienili swoje przekonania religijne lub światopoglądowe, będą mieli prawo do służby zastępczej - argumentował Wiącek.

Zmiany są konieczne

Ministerstwo Obrony Narodowej dostrzega potrzebę zmian w przepisach. Jak przekazał wiceszef resortu, Paweł Bejda, konieczne jest rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do składania wniosków o przejście do służby zastępczej.

- Zmiany powinny obejmować również żołnierzy rezerwy, niezależnie od tego, czy wcześniej pełnili już służbę wojskową - poinformował Bejda. Resort obrony zapowiedział przygotowanie propozycji legislacyjnych w tej sprawie.

Co dalej?

Zapowiadane zmiany w przepisach mają zapewnić zgodność z zasadą wolności sumienia i religii oraz wyeliminować ryzyko odpowiedzialności karnej dla osób, które z powodów światopoglądowych odmawiają służby wojskowej.

Działania te mają także na celu uzupełnienie luk prawnych i dostosowanie przepisów do zmieniającej się rzeczywistości społecznej. Na razie jednak pozostaje czekać na konkretne propozycje legislacyjne ze strony MON, które będą odpowiedzią na apel Rzecznika Praw Obywatelskich.

Źródło: Onet.pl / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wiara wyklucza służbę wojskową? MON szykuje zmiany w przepisach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.