Większość pomocy humanitarnej, kierowanej do Strefy Gazy, jest rozkradana

Większość pomocy humanitarnej, kierowanej do Strefy Gazy, jest rozkradana
Fot. EPA / PAP
PAP / jk

Większość pomocy humanitarnej, która trafia do Strefy Gazy, jest rozkradana; na tym terytorium panuje totalny chaos i całkowite bezprawie – ostrzegł sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, cytowany w sobotę przez portal Times of Israel.

Guterres wezwał do „natychmiastowego zawieszenia broni” w celu umożliwienia dystrybucji pomocy humanitarnej w Gazie. „Mamy ataki, bombardowania, a na większości tego terytorium nie ma żadnej władzy” – tłumaczył sekretarz generalny. Dodał, że „Izrael nie pozwala nawet tzw. niebieskiej policji na eskortowanie konwojów ONZ, ponieważ jest to miejscowa policja powiązana z lokalną administracją (palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas), więc bezprawie jest całkowite”. Musi istnieć mechanizm gwarantujący istnienie minimum prawa i porządku, co umożliwi dystrybucję pomocy. Dlatego zawieszenie broni jest tak konieczne – przekonywał Guterres.

DEON.PL POLECA

W Strefie Gazy panuje katastrofa humanitarna wywołana trwającą tam wojną. Siły izraelskie rozpoczęły operację wymierzoną w Hamas po ataku tego ugrupowania na Izrael 7 października 2023 roku. Zginęło wówczas blisko 1200 osób, a 251 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy. W wyniku bombardowań i walk większość mieszkańców palestyńskiej półenklawy została zmuszona do opuszczenia swoich domów. W czasie trwającej już ponad osiem miesięcy wojny niektórzy z nich musieli kilkakrotnie uciekać w kolejne miejsca tego gęsto zaludnionego terytorium. Części cywilów grozi głód. Zginęło ponad 37,4 tys. osób – utrzymuje resort zdrowia w Gazie, kontrolowany przez Hamas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

Czy mogą zakończyć się sukcesem igrzyska śmierci Xi i Putina? Na co głosujemy w konkursie Eurowizji? Co mąż stanu ma pod kapeluszem?

Jest i taki sposób opanowywania spraw międzynarodowych: wejść w szczegóły, w których zawiera...

Skomentuj artykuł

Większość pomocy humanitarnej, kierowanej do Strefy Gazy, jest rozkradana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.