Wiemy, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Marszałek sejmu podał konkretny termin

Wiemy, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Marszałek sejmu podał konkretny termin
Polacy udadzą się do urn 18 maja. Fot. Depositphotos
PAP / pk

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił w środę datę wyborów prezydenckich. Polacy udadzą się do urn 18 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie większości głosów, druga tura odbędzie się 1 czerwca. Oficjalne zarządzenie wyborów nastąpi za tydzień, co oznacza, że dopiero wtedy kampania wyborcza ruszy pełną parą.

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ewentualna druga tura 1 czerwca; formalne zarządzenie nastąpi 15 stycznia.
  • Kampania wyborcza ruszy po opublikowaniu decyzji w Dzienniku Ustaw, a zgłoszenie kandydata wymaga zebrania 100 tys. podpisów.
  • Prezydent RP wybierany jest na pięć lat i może pełnić urząd maksymalnie dwie kadencje; kandydować mogą obywatele mający ukończone 35 lat.

Zgodnie z zapowiedzią Hołowni, formalnie wybory zostaną zarządzone w środę, 15 stycznia - termin ten wynika z przepisu konstytucji, zgodnie z którym wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego. Wprowadzony przez rząd w związku z wrześniową powodzią stan klęski żywiołowej został zniesiony 16 października 2024 r., okres 90 dni mija więc 14 stycznia 2025 r.

Kampania wyborcza rozpocznie się 15 stycznia

Dopiero po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów formalnie ruszy kampania wyborcza.

Wówczas, w celu zgłoszenia kandydata na prezydenta, konieczne będzie utworzenie komitetu wyborczego. Wybory prezydenckie różnią się od innych tym, że komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne czy ich koalicje; wszystkie komitety powołuje się tak samo i wszystkie podlegają takim samym zasadom dotyczącym finansowania kampanii.

O rejestracji komitetu wyborczego, a następnie kandydata na prezydenta decyduje Państwowa Komisja Wyborcza. Do rejestracji kandydata konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego. W przypadku odmowy rejestracji, komitet ma dwa dni na złożenie skargi do Sądu Najwyższego, a sąd ma kolejne dwa dni na jej rozpatrzenie. Od orzeczenia SN nie przysługuje odwołanie.

Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat.

Źródło: PAP / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Artur Ważny, Piotr Kosiarski

Czy w Kościele jest miejsce dla każdego?

Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z Kościoła. Pytanie o miejsce w nim zadają małżeństwa niesakramentalne, rodzice cierpiący po stracie dziecka, kobiety, które...

Skomentuj artykuł

Wiemy, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Marszałek sejmu podał konkretny termin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.