Wilno: Pierwsza Dama spotkała się z s. Michaelą Rak prowadzącą jedyne na Litwie hospicjum

Wilno: Pierwsza Dama spotkała się z s. Michaelą Rak prowadzącą jedyne na Litwie hospicjum
(fot. PAP/Jakub Szymczuk)
PAP / jb

W czasie wizyty pary prezydenckiej na Litwie Agata Kornhauser-Duda spotkała się z małżonką prezydenta Litwy, a następnie odbyła rozmowę z s. Michaelą Rak, polską zakonnicą prowadzącą jedyne na Litwie hospicjum dla dorosłych i dzieci.

 

DEON.PL POLECA
W informacji przekazanej przez Kancelarię Prezydenta RP podano, że Pierwsza Dama rozmawiała z s. Michaelą o działalności otwartego tuż przed wybuchem pandemii ośrodka hospicyjnego dla najmłodszych.

Siostrę Rak Agata Kornhauser-Duda poznała podczas wizyty w Wilnie zimą 2018 roku. Niespełna rok później osobiście pogratulowała jej tworzenia kolejnego, wyczekiwanego hospicjum dla dzieci. Nowy ośrodek jest częścią hospicjum im. błogosławionego ks. Michała Sopoćki.

Początkowo Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, do którego należy s. Rak, zajmowało się opieką nad pacjentami paliatywnymi w ich domach, starając się jednocześnie o utworzenie hospicjum zapewniającego chorym całodobową opiekę. Obecnie prowadzi Oddział Stacjonarny i Hospicjum Domowe, z którego korzysta łącznie 36 osób, a od lutego tego roku także Hospicjum dla Dzieci. Pod jego opieką przebywa sześcioro pacjentów w wieku od 3 do 14 lat. Ośrodki cały czas przyjmują nowych podopiecznych.

W czasie spotkania małżonka prezydenta RP podziękowała s. Michaeli Rak za prowadzenie hospicjum w czasie trwającej pandemii. "Cieszący się wielkim zaufaniem chorych i ich rodzin wileński ośrodek funkcjonuje i rozwija się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu jego założycielki, a także personelu, wolontariuszy i darczyńców" - powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Podkreśliła, że "nowo powstała placówka dla dzieci była niezwykle potrzebna i oczekiwana; ze wszystkich ośrodków mogą korzystać chorzy z całej Litwy".

Rok temu Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausediene (żona prezydenta Litwy) odwiedziły wieleńskie Hospicjum dla Dorosłych oraz obejrzały nową inwestycję.

Do czasu wybuchu pandemii hospicjum współpracowało z młodzieżą szkolną, a odbywający karę więźniowie pobliskiego zakładu karnego także włączali się w pomoc osobom terminalnie chorym. Z hospicjum współpracuje ponad setka wolontariuszy, którzy angażują się na różnych płaszczyznach, wspierając pracę lekarzy, pielęgniarek, pomocy pielęgniarskiej, pracownika socjalnego, psychologa, pracowników biurowych i wielu innych.

Trwający od wiosny czas izolacji i konieczność zachowania dystansu społecznego negatywnie wpływa na pacjentów ośrodka i ich rodziny, dlatego pracownicy hospicjum jeszcze intensywniej starają się zapewnić swoim podopiecznym poczucie bezpieczeństwa i domowego ciepła, dostosowując jednocześnie działalność do obowiązujących obostrzeń. Codziennie odbywają się też nabożeństwa prowadzone przez kapelanów katolickiego i prawosławnego.

Siostra Michaela Rak ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego za swoją posługę otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jest też laureatką nagród, m.in. "Polak Roku", "Chluba Litwy", czy "Św. Krzysztofa".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Wilno: Pierwsza Dama spotkała się z s. Michaelą Rak prowadzącą jedyne na Litwie hospicjum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.