Włochy: runęła kolejka górska, 14 ofiar katastrofy

Włochy: runęła kolejka górska, 14 ofiar katastrofy
(fot. twitter.com/cnsas_official)
PAP / jb

Do 14 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar katastrofy kolejki górskiej we włoskich Alpach w Piemoncie - podały media w niedzielę wieczorem. W szpitalu w Turynie zmarło jedno z ciężko rannych dzieci. Drugie walczy o życie; jego stan jest krytyczny.

Dzieci, które były w kolejce, miały 5 i 9 lat.

Przed południem w wyniku zerwania liny runęła kolejka łącząca turystyczną miejscowość Stresa ze szczytem Mottarone.

Nie wiadomo, co było przyczyną zerwania liny, w wyniku której wagonik kolejki zaczął się staczać i runął z dużej wysokości, wpadając na drzewa, co spowodowało, że został zmiażdżony.

Okoliczności tragedii zbada specjalna komisja. Tożsamość ofiar nie jest znana. Nie wiadomo jeszcze, czy byli wśród nich zagraniczni turyści.

Według pierwszych doniesień lina zerwała się w odległości 300 metrów od szczytu, gdzie jest stacja końcowa, w jednym z najwyższych punktów na trasie.

Wagonik runął na trudno dostępny teren leśny i jest całkowicie zmiażdżony. Akcja ratunkowa była utrudniona.

Zainaugurowana 51 lat temu panoramiczna kolejka prowadząca na szczyt Mottarone z turystycznej miejscowości Stresa została otwarta 24 kwietnia po długiej przerwie w związku z pandemią.

Wcześniej, od 2014 do 2016 roku, była zamknięta z powodu prac konserwacyjnych.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył w imieniu całego rządu premier Mario Draghi.

Minister infrastruktury i transportu Enrico Giovannini zapowiedział w telewizji RAI powołanie komisji do zbadania przyczyn katastrofy. Sprawdzi ona też kontrole, jakie były tam prowadzone.

W związku z niedzielną katastrofą powróciły we Włoszech wspomnienia tragedii z lutego 1998 roku, gdy amerykański samolot wojskowy z bazy w Aviano przeciął linę kolejki prowadzącej na szczyt Cermis w Trydencie. Zginęło wtedy 20 osób, wśród nich dwoje Polaków.

 

Zobacz zdjęcia z miejsca wypadku:

(fot. PAP/EPA/ITALIAN POLICE HANDOUT)(fot. PAP/EPA/ITALIAN POLICE HANDOUT)

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Biskup OP

Duchowy przewodnik na czas kryzysu 

Szatańskie kuszenia, których doświadczył Jezus, opisane są w Biblii bardzo wyraźnie. Pierwsze miało miejsce na Pustyni Judzkiej, ostatnie na krzyżu. Obecnie Kościół wciąż poddawany jest podobnej próbie. Przychodzi ona...

Skomentuj artykuł

Włochy: runęła kolejka górska, 14 ofiar katastrofy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.