Wojna na Ukrainie wywoła klęskę głodu w Afryce

Wojna na Ukrainie wywoła klęskę głodu w Afryce
Kobiety w Tanzanii. Fot. Franco Volpato / Depositphotos.com
PAP/mł

Kraje afrykańskie są uzależnione od importu i nie byłyby w stanie zastąpić niedoboru importu, nawet w perspektywie długoterminowej - powiedział Tobias Heidland, dyrektor naukowy ds. rozwoju międzynarodowego Instytutu Gospodarki Światowej. 

- Wojna na Ukrainie jest realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego milionów ludzi w Afryce” – powiedział w czwartek Tobias Heidland. Rosja i Ukraina należą do głównych eksporterów zboża na świecie. - Rosja i Ukraina są jednymi z najważniejszych eksporterów zboża na świecie" - zwrócił uwagę cytowany przez dziennik "Bild" Heidland.

Badacze przeprowadzili symulację wpływu różnych scenariuszy na sytuację żywnościową w krajach afrykańskich - pisze gazeta. Obliczyli wpływ 50-procentowego spadku produkcji rolnej na Ukrainie. Ponadto eksperci wzięli pod uwagę wzrost kosztów transportu z Ukrainy o 50 proc. i z Rosji o 25 proc. Skutki byłyby najsilniejsze w Egipcie i Tunezji - te kraje Afryki Północnej są szczególnie uzależnione od importu zboża z Rosji i Ukrainy.

Zdaniem ekspertów IfW skutki mogą być szczególnie dramatyczne w biedniejszych krajach, takich jak Rwanda, Tanzania, Mozambik, Kenia czy Kamerun, ponieważ sytuacja żywnościowa w tych krajach już teraz jest napięta.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Łukasiewicz

Święta wojna. Jak „boży posłańcy” zawładnęli Afganistanem?

Latami przebywali w ukryciu, by w XXI wieku zawładnąć areną międzynarodową i podbić media. Akty rebelii, zamachy samobójcze, pogarda dla kobiet – to talibowie widziani oczami Zachodu. Ale...

Skomentuj artykuł

Wojna na Ukrainie wywoła klęskę głodu w Afryce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.