Wstrząsające statystyki dotyczące głodu na świecie. Co 15 sekund umiera dziecko

Wstrząsające statystyki dotyczące głodu na świecie. Co 15 sekund umiera dziecko
Fot. Charlein Gracia / Unsplash
KAI / kb

Świat przegrywa walkę z głodem. Na świecie ponownie wzrasta liczba ludzi cierpiących i umierających z powodu niedożywienia. W sposób szczególny dotyczy to dzieci. Jak podaje Save The Children, statystycznie co 15 sekund gdzieś na świecie umiera z głodu jedno dziecko.

Najnowsze dane dotyczące plagi głodu zostały ogłoszone w związku z obchodzonym dziś Światowym Dniem Wyżywienia. Aktualnie cierpi głód 5,7 mln dzieci poniżej 5 roku życia. To ponad 50 proc. więcej niż w roku 2019. Co trzecie dziecko na świecie jest niedożywione. Co roku 2 mln z nich umiera z powodu braku pożywienia. Plaga głodu obejmuje wciąż nowe rejony świata. Szacuje się, że brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyka dziś 40 mln osób.

DEON.PL POLECA
Głód na świecie

Dramatyczne dane na ten temat potwierdził również w rozmowie z Radiem Watykańskim rzecznik prasowy Światowego Programu Wyżywienia Martin Penner. Zwrócił uwagę, że głód w świecie niestety stale się rośnie i mamy dziś 811 mln głodujących ludzi na świecie. "Jeśli popatrzmy na statystyki z ostatnich lat, to widać wyraźnie, że głód zmniejszał się do roku 2017. Od tego roku znów zaczął rosnąć. W ostatnim jednak czasie ten wzrost jest bardzo szybki. Najnowsze dane, które opublikowaliśmy w lipcu pokazują, że liczba głodujących zwiększyła się o 161 mln z powodu konfliktów zbrojnych, kataklizmów naturalnych i zapaści gospodarki. Kraje, w których sytuacja jest najgorsza to Jemen, Sudan Południowy, Afganistan, Haiti, Somalia, Kongo. Jak wiemy, zmagają się już one z głodem od wielu lat. Czynnikiem, który pogorszył sytuację jest epidemia Covid-19. Okazała się ona dodatkowym wyzwaniem, z którym muszą się zmagać ubodzy, rodziny, które już wcześniej cierpiały z powodu konfliktów zbrojnych, kryzysu gospodarczego, klęsk żywiołowych. Covid sprawił, że wszystko stało się jeszcze trudniejsze. Tym bardziej, że pandemia pogorszyła sytuację gospodarczą w wielu krajach. Na skutek Covid-u ludzie stracili pracę. Ludzie, którym i tak trudno było wiązać koniec z końcem, którzy żyli z dorywczej pracy, nagle zostali pozbawieni wszystkich swych dochodów. Ich sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła“ - powiedział rzecznik prasowy Światowego Programu Wyżywienia.

Martin Penner podkreślił, że czynnikiem, który dodatkowo może pogorszyć sytuację żywnościową w świecie są zmiany klimatyczne. "Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że jeśli światowa temperatura wzrośnie o 2 stopnie, to na świecie przybędzie 189 mln głodujących ludzi" – powiedział rzecznik Światowego Programu Wyżywienia.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Pod redakcją Wacława Królikowskiego SJ

Książka jest zbiorem konferencji wygłoszonych w czasie XXXI Kursu Duchowości Ignacjańskiej, który odbył się w 2011 roku i poświęcony był Regułom [służącym] do zaprowadzenia ładu w jedzeniu św. Ignacego Loyoli.Autorzy artykułów zawartych w publikacji omawiają...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wstrząsające statystyki dotyczące głodu na świecie. Co 15 sekund umiera dziecko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.