Wyniki matury 2021. Zdało ją 87 proc. uczniów liceów

Wyniki matury 2021. Zdało ją 87 proc. uczniów liceów
Fot. Wavebreak Media LTD / depositphotos.com
PAP / tk

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznej matury. Zdało ją 87 proc. absolwentów liceów i 75 proc. absolwentów techników. Wyniki te są lepsze od zeszłorocznych, kiedy maturę zdało 74 proc. uczniów.

Wśród absolwentów liceów egzamin z polskiego zdało 96 proc. zdających, a wśród techników - 93 proc.; egzamin z matematyki zdało w liceach 88 proc., a w technikach - 77 proc.; egzamin z języka angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) zdało w liceach 96 proc., a w technikach - 92 proc.

W związku z nauką zdalną, w grudniu 2020 roku wyszło rozporządzenie w sprawie matury 2021, że będzie ona przeprowadzana w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie w oparciu o podstawę programową. W praktyce oznacza to, że na egzaminie miał obejmować mniejszy zakres materiału. Ponadto z roku na rok uczniowie coraz większą uwagę przywiązują do należytego przygotowania się do matury, zdając sobie sprawę z rangi tego egzaminu. Również nie bez znaczenia jest posiadanie w szkole wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, która jest zobowiązana sukcesywnie podnosić swoje kwalifikacje zawodowe w celu polepszenia efektywności nauczania – powiedział nauczyciel IX liceum ogólnokształcącego w Krakowie.

Wyniki maturalne 2021

Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku lipca (obejmujących tylko sesję maturalną majową) wynikało, że wśród tegoroczni absolwentów liceów ogólnokształcących maturę zdało 81 proc. (prawo do poprawki miało 13,2 proc.), a wśród zdających w technikach maturę zdało 64 proc. (prawo do poprawki miało 24,9 proc.).

Tak jak w latach ubiegłych maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym).

DEON.PL POLECA

Nie było w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych (z języka polskiego i języka obcego). Zdawali je tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Nie było też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli z przedmiotu do wyboru.

Aby zdać maturę trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bogdan Kocańda OFMConv

Program formacyjny dla świeckich Kościoła XXI wieku

Wiele osób przeżywa swoje nawrócenie podczas kursów i rekolekcji, ale brakuje im stałej formacji i zakorzenienia we wspólnocie Kościoła. Zeszyty formacji duchowej o. Bogdana Kocańdy OFMConv to odpowiedź...

Skomentuj artykuł

Wyniki matury 2021. Zdało ją 87 proc. uczniów liceów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.