Z wulkanu Nyiragongo przestały wypływać strumienie lawy

Z wulkanu Nyiragongo przestały wypływać strumienie lawy
(fot. PAP/EPA/HUGH KINSELLA CUNNINGHAM)
PAP / jb

Z wulkanu Nyiragongo, który uaktywnił się w sobotę wieczorem, przestały wypływać strumienie lawy - podały w niedzielę władze DRK. Jej czoło zatrzymało się w Buhene na przedmieściach Gomy, kilkaset metrów od lotniska. W Gomie odnotowano kilka wstrząsów.

 

Domy jednorodzinne znajdujące się na obszarze od góry Nyiragongo do Gomy zostały pochłonięte przez lawę i są całkowicie zniszczone. Mieszkańców tych miejscowości wcześniej ewakuowano. Brak informacji o ofiarach śmiertelnych.

W nocy z soboty na niedzielę poinformowano, że w wulkanie Nyiragongo otworzyło się drugie pęknięcie, co sprawiło, że lawa zaczęła spływać w kierunku południowym ku miastu Goma. Nad ranem wulkanolog Dario Tedesco alarmował, że "potok lawy dotarł do lotniska na obrzeżach miasta". Tedesco podkreślił, że strumienie lawy z wulkanu Nyiragongo są jednymi z najszybszych na świecie.

Wielu mieszkańców regionu, pomnych na wydarzenia 2002 r., gdy w erupcji tego wulkanu zginęło 250 osób a 120 tys. zostało bez dachu nad głową, zaczęło wyjeżdżać z zagrożonego obszaru jeszcze przed oficjalnym komunikatem władz. Większość przemieściła się w wyżej położone tereny na zachód od Gomy i do innych regionów kraju, niewielka część przekroczyła granice DRK.

DEON.PL POLECA

Do pobliskiej Rwandy przybyło już łącznie ponad 3 tys. uciekinierów - podała w niedzielę BBC. Są lokowani w szkołach oraz innych budynkach użyteczności publicznej - jak zapewniły miejscowe władze.

Nad 2-milionową Gomą unoszą się czerwone chmury. W rozgrzanym powietrzu jest pełno dymu. Ludzie stoją nad ulicach i przyglądają się wulkanowi z oddali - relacjonują korespondenci BBC. Portal France Info24 podał z kolei, że od rana w Gomie dało się odczuć co najmniej dziesiątek wstrząsów. Jednocześnie, po otrzymaniu informacji, że strumienie lawy już nie płyną, ludzie zaczynają stopniowo wracać do miasta - pisze France Info24 powołując się na relacje naocznych świadków.

Nyiragongo to jeden z najbardziej aktywnych na świecie wulkanów. Położony jest w grupie wulkanicznej Wirunga, na północ od jeziora Kiwu w DRK, w pobliżu Parku Narodowego Wirunga, w którym żyje wiele zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, m.in. goryle górskie.

Eksperci są zaniepokojeni tym, że aktywność wulkaniczna obserwowana tam w ciągu ostatnich pięciu lat odzwierciedla aktywność w latach poprzedzających erupcje w latach 1977 i 2002 - podaje Reuters. Wulkanolodzy z Obserwatorium Wulkanicznego w Gomie (OVG), które monitoruje Nyiragongo, mają trudności z przeprowadzeniem podstawowych kontroli, odkąd Bank Światowy obciął fundusze w związku z zarzutami o defraudację. 

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Eliza Myk, s. Tymoteusza Gil, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Odważne kobiety. Niepokorne siostry. Czułe matki

Jedyna taka rozmowa. Wyjątkowe spotkanie. Siostry Tymka i Eliza w osobistym i bardzo intymnym wywiadzie odsłaniają prawdziwy obraz kobiet w habitach – z głową na karku, czułymi sercami i...

Skomentuj artykuł

Z wulkanu Nyiragongo przestały wypływać strumienie lawy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.