Zaczęły się pierwsze odloty żurawi z Poleskiego Parku Narodowego

Zaczęły się pierwsze odloty żurawi z Poleskiego Parku Narodowego
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Zaczęły się pierwsze odloty żurawi z Poleskiego Parku Narodowego (woj. lubelskie). Szczyt spodziewany jest na przełomie września i października, gdy na niebie będziemy mogli obserwować charakterystyczne klucze odlatujących żurawi. Lubelskie ptaki spędzają zimę m.in. we Włoszech, czy Hiszpanii.

Za pomocą urządzeń GPS monitorowanych jest obecnie sześć lubelskich żurawi: Polesia, Czahar oraz cztery młode ptaki, które wykluły się tej wiosny.

- Dwa tygodnie temu odleciała na razie Polesia, która jest najstarsza z tej grupy i najbardziej doświadczona. Wystartowała o godz. 9 rano i w ciągu jednego dnia dotarła do Parku Narodowego Hortobágy na Węgrzech - podkreślił w rozmowie z PAP dr hab. Marcin Polak z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS w Lublinie.

Wskazał, że wszystkie objęte monitoringiem ptaki, w początkowym etapie migrują identyczną trasą: przez Zamojszczyznę, ziemię przemyską, Bieszczady i Karpaty dolatując na nizinę węgierską, gdzie zazwyczaj urządzają sobie pierwszy przystanek.

- Nasze żurawie mają różne strategie migracyjne. Jeden z młodych ptaków w zeszłym roku pozostał na całą zimę na Węgrzech. Na przykład Polesia podczas swojej pierwszej zimy udała się przez Góry Dynarskie do laguny weneckiej i zimowała we Włoszech, ale już podczas drugiej zimy ominęła Włochy i przeleciała przez Alpy i Pireneje do Hiszpanii - wyjaśnił ekspert.

Dodał, że z kolei żuraw nazwany LubelSky zimował we Francji. - Niestety ptak niedawno padł; nie wiemy dokładnie dlaczego, ale bardzo możliwe, że został upolowany przez jenota - przypuszcza dr hab. Polak.

Zapytany, jaki dystans może pokonać żuraw bez odpoczynku odpowiedział, że zależy to od wielu czynników, m.in. topografii terenu, warunków pogodowych. - Mieliśmy taką sytuację, gdy Polesia wystartowała z grupą żurawi z Austrii i leciała nieprzerwanie przez 33 godziny, pokonując ok. 1,2 tys. km. Przelatując nad Alpami ptaki nie miały możliwości zatrzymania się i musiały pokonać dystans jednym, nieprzerwanym lotem - zaznaczył ekspert.

Obecnie mieszkańcy Lubelszczyzny mogą obserwować przelatujące żurawie pochodzące ze Skandynawii, krajów nadbałtyckich i Rosji. - Te ptaki migrują najdalej, aż na przykład do Etiopii i mają najdłuższą drogę do pokonania, więc muszą rozpocząć wędrówkę jako pierwsze, bo spora trasa przed nimi - zwrócił uwagę przyrodnik.

- Pierwsze lubelskie żurawie też już zaczęły odlatywać, ale szczyt spodziewany jest na przełomie września i października, kiedy na niebie będziemy mogli podziwiać klucze odlatujących żurawi. Zachęcam wtedy do obserwacji, tym bardziej, że one bardzo chętnie migrują nad miastami. Jak usłyszymy gdzieś charakterystyczny klangor, to warto spojrzeć w górę - podkreślił dr hab. Polak.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Zdrowe nawyki przez cały rok!

Na początku każdego roku nie brakuje inspiracji i pomysłów, jednak z każdym dniem bywa trudniej, a w natłoku obowiązków czy spraw nawet zdrowie schodzi na drugi plan.

Z pomocą przychodzi...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zaczęły się pierwsze odloty żurawi z Poleskiego Parku Narodowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.