Zagrożenie w kolejnej kopalni. Trwa akcja pożarowa w kopalni Mysłowice-Wesoła

Zagrożenie w kolejnej kopalni. Trwa akcja pożarowa w kopalni Mysłowice-Wesoła
Fot. PAP/Zbigniew Meissner
PAP / tk

Cztery zastępy ratowników górniczych prowadzą w poniedziałek rano akcję związaną z zagrożeniem endogenicznym w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Mysłowice-Wesoła – wynika z informacji rzecznika PGG Tomasza Głogowskiego. Nikomu nic się nie stało – zapewnił rzecznik.

Jak przekazał Głogowski, akcję pożarową związaną z zagrożeniem endogenicznym podjęto w rejonie ściany wydobywczej 01A na poziomie 665 metrów. Wycofano stamtąd 53 pracowników, nikomu nic się nie stało.

Tzw. pożary endogeniczne to naturalne i stosunkowo częste zjawisko w górnictwie węgla kamiennego. Powodem ich powstawania jest tzw. samozagrzewanie węgla w zrobach ściany wydobywczej, czyli w miejscach po eksploatacji węgla.

W tego typu przypadkach zwykle nie występuje otwarty ogień, ale emisja gazów, ewentualnie zadymienie i podwyższona temperatura. Pożary endogeniczne są zwykle wykrywane przez kopalniane czujniki, które alarmują o podwyższonych stężeniach tlenku węgla i innych gazów.

Źródło: PAP / tk

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Opowieść o dorastaniu do zaufania

Niezależnie od etapu życia stajemy czasami w obliczu sytuacji, które są ponad nasze siły. Ciągle dojrzewamy – dorastamy do tworzenia autentycznych relacji międzyludzkich, przezwyciężamy różne lęki. W tym wszystkim wciąż...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zagrożenie w kolejnej kopalni. Trwa akcja pożarowa w kopalni Mysłowice-Wesoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.