Zakaz wędrowania po zmroku w Tatrach

Zakaz wędrowania po zmroku w Tatrach
Fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
PAP/kb

W Tatrach od dziś turyści nie mogą poruszać się po szlakach po zmroku. Ograniczenie ma obowiązywać do końca listopada. 

Przepis ma na celu ochronę dzikich zwierząt. Niedźwiedzie i świstaki niedługo zaczną swoją aktywność po zimowej drzemce, rozpoczną się także wykoty kozic. Jak twierdzą przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego dla wielu zwierząt noc to czas odpoczynku, a dla innych czas aktywności i żerowania.

"Ostatnio obserwujemy wzmożoną aktywność pieszych i skiturowców wędrujących po tatrzańskich szlakach i trasach narciarskich nocą. Nocne wędrówki nie są obojętne dla zwierząt, ale przede wszystkim są znacznie bardziej niebezpieczne dla turystów" – wyjaśnia w komunikacie TPN.

Eksperci przypominają, że wędrowanie nocą po Tatrach może być niebezpieczne dla turystów z uwagi choćby na aktywne nocą niedźwiedzie i wilki. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne. 

Korzystanie nocą natomiast z tras narciarskich i nartostrad oraz szlaków turystycznych w obrębie kopuły szczytowej Kasprowego Wierchu jest niebezpieczne z uwagi na pracujące w tym czasie ratraki. Ma to szczególnie znaczenie przy ograniczonej widoczności i stwarza realne zagrożenie zderzenia z pracującą maszyną czy najechania na rozpiętą linę od wyciągarki.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Theresa Aletheia Noble FSP
59,90 zł

Memento mori – pamiętaj o śmierci – nie jest chwilowym trendem, lecz starożytną praktyką, do której zachęca Pismo Święte, Jezus, Ojcowie Kościoła i wielu świętych. Pamiętanie o nieprzewidywalności i nieuchronności śmierci paradoksalnie pomaga nam docenić...

Skomentuj artykuł

Zakaz wędrowania po zmroku w Tatrach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.