Rosja: Drugi etap ćwiczeń z użycia taktycznej broni jądrowej z udziałem sił białoruskich

Rosja: Drugi etap ćwiczeń z użycia taktycznej broni jądrowej z udziałem sił białoruskich
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Rozpoczął się drugi etap ćwiczeń z użycia niestrategicznych sił jądrowych - powiadomiło we wtorek rosyjskie ministerstwo obrony. Mają one na celu „podtrzymanie gotowości wojsk i sprzętu jednostek zastosowania bojowego” Rosji i Białorusi.

W trakcie manewrów, jak podaje resort obrony Rosji, przećwiczone ma zostać wspólne przygotowanie jednostek sił zbrojnych Rosji i Białorusi do „bojowego zastosowania niestrategicznej broni jądrowej”.

DEON.PL POLECA

Manewry mają podtrzymać gotowość żołnierzy i sprzętu bojowego do zastosowania taktycznej broni jądrowej „w celu bezwarunkowego zagwarantowania suwerenności i integralności terytorialnej Państwa Związkowego”.

W ramach pierwszego etapu manewrów żołnierze wojsk rakietowych z Południowego Okręgu Wojskowego Rosji ćwiczyli m.in. otrzymanie ćwiczebnych pocisków dla zestawów Iskander, montowanie ich na rakiety i „tajne przemieszczenie w wyznaczone rejony w celu przygotowania do przeprowadzenia strzelań”. Z kolei żołnierze sił powietrznych mieli przeprowadzić analogiczne działania z rakietami Kindżał, które są odpalane z samolotów.

Przeprowadzenia manewrów zlecił w ubiegłym miesiącu Władimir Putin. Moskwa twierdzi, że jest to jej odpowiedź na groźby i prowokacje z Zachodu. Według analityków portalu Defence24.pl manewry z użycia taktycznej broni jądrowej służą zarówno weryfikacji rosyjskich zdolności, jak i zastraszaniu Zachodu w celu ograniczenia wsparcia dla Ukrainy.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Skomentuj artykuł

Rosja: Drugi etap ćwiczeń z użycia taktycznej broni jądrowej z udziałem sił białoruskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.