Zmarł Jerzy Janeczek, filmowy Witia Pawlak z filmu "Sami swoi"

Zmarł Jerzy Janeczek, filmowy Witia Pawlak z filmu "Sami swoi"
fot. bobrzanie.pl / YouTube
PAP / Związek Artystów Scen Polskich / Facebook / pk

Wiadomość o śmierci aktora przekazał na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich. Aktor miał 77 lat.

Największą popularność Jerzemu Janeczce przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć”.

Jerzy Janeczek był absolwentem Wydziału Aktorskiego łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, którą ukończył w 1968 r.

Zadebiutował na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego rolą Robotnika i Pana wykształconego w „Róży” Stefana Żeromskiego, w reżyserii Andrzeja Witkowskiego. Następnie był związany z teatrami w Kaliszu, Koszalinie oraz warszawskimi: Popularnym, Na Woli i Dramatycznym.

Wśród postaci, w które się wcielił Jerzy Janeczek znaleźli się m.in.: Archanioł Michał, Ryczywół i Osioł w „Pastorałce” Leona Schillera, Gustaw w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry, Jan, Książę Finlandii w „Eryku XIV” Augusta Strindberga, Alfred w „Mężu i żonie” Fredry, tytułowy „Irydion” Zygmunta Krasińskiego, Karol w „Mężczyźnie” Gabrieli Zapolskiej, a także Natan-Ksiądz w „Sędziach. Klątwie” Stanisława Wyspiańskiego, Jaksa Zakapiorek w „Okapi” Stanisława Grochowiaka.

Janeczek grał również w filmach i serialach. Można go było zobaczyć m.in. w „Stawce większej niż życie”, „Uciec jak najbliżej”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Trzeciej granicy”, „Dyrektorach”, „07 zgłoś się”, „Promie do Szwecji”, „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy” , a także w „Urodzinach młodego warszawiaka”. Największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć”.

Pod koniec lat osiemdziesiątych Janeczek wyjechał do USA. Po niemal dwudziestu latach powrócił do kraju. Zagrał w sztukach Teatru Polskiego Radia: „Dziewanna” Jacka Dobrowolskiego, „Król Dawid” Kajzara i „Gdy wstaniemy z martwych” Ibsena oraz kilka ról filmowych. Jak przypomniał ZASP, ostatnią postacią, w jaką się wcielił na ekranie, był właściciel warsztatu samochodowego w filmie „Kobiety mafii”.

Na XVII FTPP w Toruniu Janeczek został nagrodzony za role Pana Kolegi i Parobka w „Czarownej nocy” oraz „Zabawie”. Z kolei w Lubomierzu na VI Festiwalu Filmów Komediowych, za rolę Witi w obrazie „Sami swoi”, został wyróżniony nagrodą honorową – Kryształowym Granatem.

Publikujemy treść wpisu Związku Artystów Scen Polskich:

Z żalem żegnamy zmarłego nagle JERZEGO JANECZKA, aktora, któremu największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj, albo rzuć". Był absolwentem Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSTiF, którą ukończył w 1968 roku. Zadebiutował na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego rolą Robotnika i Pana wykształconego w "Róży" Stefana Żeromskiego, w reżyserii Andrzeja Witkowskiego.

PAP / Związek Artystów Scen Polskich / Facebook / pk

 

Wpisz kod WAKACJED i skorzystaj ze specjalnego rabatu dla czytelników DEON.pl. W dniach 11-18 lipca 2021 r. 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł Jerzy Janeczek, filmowy Witia Pawlak z filmu "Sami swoi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.