Zmarła aktorka Anna Lutosławska-Jaworska. Zagrała m.in. w "Lekarzach" i "Ojcu Mateuszu"

Zmarła aktorka Anna Lutosławska-Jaworska. Zagrała m.in. w "Lekarzach" i "Ojcu Mateuszu"
fot. David Monje on Unsplash
PAP / Plejada / pk

W wieku 94 zmarła w Krakowie aktorka Anna Lutosławska-Jaworska. Przez wiele lata występowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i w Teatrze Ludowym w Krakowie. Grała również w "Lekarzach", "Ojcu Mateuszu", "Pierwszej miłości", "Barwach szczęścia" i "Na dobre i na złe".

Informacje o śmierci artystki potwierdził we wtorek PAP mecenas Stanisław Kłys, który z nią współpracował podczas konkursów sztuki wymowy, organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie. Aktorka zmarła w poniedziałek.

Kim była Anna Lutosławska-Jaworska?

Lutosławska, urodzona w 1928 r. w Krakowie, w poszczególnych latach swojej kariery zawodowej grała również na innych krakowskich, ale i wrocławskich scenach. Związana była również z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia.

Wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych) i na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1981 r. przerwała pracę aktorki i wyjechała ze swoim drugim mężem Michałem Jaworskim, inżynierem, do Algierii, gdzie zajęła się malarstwem i fotografią.

Od lat 50. XX w. zdobywała nagrody za pracę artystyczną. Otrzymała m.in. złotą odznakę za zasługi dla miasta Krakowa i Odznakę Budowniczego Nowej Huty. Nagrodę ministra kultury dostała podczas XIII Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt za rolę Róży Żabczyńskiej w spektaklu "Cudzoziemka" (Teatr Słowackiego, 1978). W 1980 r. została nagrodzona podczas VI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Idalii w "Fantazym".

W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski nadał jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

W 2014 r. jej twórczość doceniono Nagrodą im. Ireny Solskiej, ustanowioną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, za wkład w rozwój sztuk aktorskich.

Jak informuje portal "Plejada", Anna Lutosławska-Jaworska zagrała w serialu "Lekarze". Grała również epizodyczne role w takich serialach jak "Pierwsza miłość", "Barwy szczęścia" i "Na dobre i na złe". "Po raz ostatni pojawiła się na ekranie w 2020 r. w jednym z odcinków »Ojca Mateusza«" - czytamy na portalu.

Źródło: PAP / Plejada / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Zmarła aktorka Anna Lutosławska-Jaworska. Zagrała m.in. w "Lekarzach" i "Ojcu Mateuszu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.