Zmiany dla Ukraińców. Rząd modyfikuje niektóre przepisy

Zmiany dla Ukraińców. Rząd modyfikuje niektóre przepisy
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Pobyt czasowy na trzy lata i likwidacja dotowania ośrodków, w których mieszka do dziesięciu osób - rząd radykalnie zmienia zasady obowiązujące uchodźców, by walczyć z patologiami - pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.

„Rewolucyjne zmiany dla przybyszów z Ukrainy, zwłaszcza tych, którzy korzystają z darmowego wyżywienia i zakwaterowania, mają się znaleźć w projekcie nowelizacji specustawy, która weszła w życie dwa lata temu, po wybuchu wojny w Ukrainie” - czytamy w czwartkowym wydaniu „Rz”.

DEON.PL POLECAJak podaje gazeta, rząd „chce mieć większą kontrolę nad uchodźcami – zarówno tam, gdzie finansuje wyżywienie i zakwaterowanie, jak i w szkołach”. „Zlikwidowany ma zostać system finansowania pobytu Ukraińców (40 zł za dzień na osobę) w małych pensjonatach do dziesięciu osób.

Zdaniem prof. Macieja Duszczyka, wiceministra spraw wewnętrznych, dochodzi tam do nadużyć. „Bywa, że ich właściciele wykorzystują uchodźców do nieodpłatnej pracy” - czytamy. Ponadto, jak wskazano, w planach jest, by rząd opłacał pobyt Ukraińców „wyłącznie w tych miejscach, które mają umowy z wojewodą”.

„W ośrodkach zakwaterowania zbiorowego mieszka dziś 39 937 osób (4,2 proc. uchodźców)” - dodaje „Rz”.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Święta Teresa

Siostra i przyjaciółka, która czuwa nad nami

Jak to się stało, że Teresę Martin, młodą, ukrytą przed światem za kratami Karmelu w Lisieux zakonnicę, pokochało tak wiele osób, a Pius X ogłosił ją...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmiany dla Ukraińców. Rząd modyfikuje niektóre przepisy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.