Bł. Bolesława M. Lament – Ekumenizm i miłość

Bł. Bolesława M. Lament (1862-1946)

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej Siostry Bolesławy Lament Jan Paweł II powiedział, że przez swoje ekumeniczne zaangażowanie na rzecz zjednoczenia prawosławnych i katolików wyprzedziła nauczanie II Soboru Watykańskiego. Był to ekumenizm miłości, polegający na codziennej praktyce wzajemnego szacunku wobec różnych chrześcijańskich tradycji. Ekumenizm ten rodził się z pragnienia, by służyć Jedynemu Panu Jezusowi Chrystusowi w jednym Kościele.

Bolesława Lament urodziła się 3 lipca 1862 r. w Łowiczu. Pochodziła z niezbyt zamożnej rodziny. Została wychowana w religijnej atmosferze, w domu codziennie się modlono. Od dzieciństwa była zawsze chętna do modlitwy, a przy tym bardzo uczynna. Po ukończeniu szkoły podstawowej, mając 18 lat, zamieszkała w Warszawie, gdzie uczyła się krawiectwa. Powróciwszy do rodzinnego Łowicza, założyła zakład krawiecki. Jednocześnie prowadziła głębokie życie modlitwy i odkryła powołanie zakonne. W 1884 r. wstąpiła do Zgromadzenia Rodziny Maryi. Nie złożyła tam jednak ślubów wieczystych i opuściła Zgromadzenie, pragnąc głębszego niż dotąd zjednoczenia z Bogiem na innej drodze.

Po krótkim pobycie w Łowiczu znowu powróciła do Warszawy, gdzie prowadziła szeroko zakrojona pracę charytatywną wśród ubogich i bezdomnych, dla których prowadziła noclegownię na Pradze. W tym czasie Bolesława spotkała św. Honorata Koźmińskiego i dzięki jego zachętom założyła w 1905 r. w Mohylewie na Białorusi nowe Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Jego głównym celem było pragnienie budowania chrześcijańskiej jedności oraz formacja duchowa katolików. W tym czasie niepokoił ją brak jedności miedzy chrześcijanami różnych wyznań. Jej duchowość koncentrowała się na tajemnicy Eucharystii oraz na szerzeniu kultu Najświętszego Serca Jezusa.

Od 1907 r. Siostra Bolesława rozwijała działalność wychowawczą w Petersburgu, skąd po rewolucji październikowej powróciła na wschodnie ziemie Polski. Wszędzie, gdzie się pojawiała, zakładała przedszkola, szkoły zawodowe i licea, organizowała kursy krawieckie i stołówki dla bezrobotnych. Wyczerpana pracą przybyła do Białegostoku, gdzie przez pięć lat była sparaliżowana. Zmarła w opinii świętości 29 stycznia 1946 r.

DEON.PL POLECA

Uroczystej beatyfikacji Sługi Bożej Bolesławy Lament dokonał Jan Paweł II w Białymstoku 5 czerwca 1991 r. Podczas homilii przypomniał, jak bardzo boleśnie przeżywała ona rozdarcie jedności Kościoła, oraz że „służyła sprawie zjednoczenia tam zwłaszcza, gdzie podział zaznaczał się ze szczególną ostrością. Nie szczędziła niczego, byleby umacniać wiarę i rozpalać miłość do Boga, byle tylko przyczynić się do wzajemnego zbliżenia katolików i prawosławnych: żebyśmy wszyscy - jak mówiła - miłowali się i stanowili jedno. Pracę na rzecz jedności Kościoła, zwłaszcza na terenach wschodnich, uważała za szczególną łaskę Bożej Opatrzności. Daleko przed Soborem Watykańskim II stała się inspiratorką ekumenizmu w życiu codziennym przez miłość”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bł. Bolesława M. Lament – Ekumenizm i miłość
Komentarze (14)
ZB
zapomniana Błogosławiona
14 marca 2012, 23:19
Cieszę się, że coraz więcej ludzi poznaje misję bł. Bolesławy. Ona troskę o jedność wpisała w całe swoje życie, a dziś w każydym sektorze ziemi jedność kuleje...Warto więc Jej wstawienictwa przywoływać! Błogosławiona jest mi szczególnie bliska, bo założyła Zgromadzenie zakonne, w którym jestem siostrą. Pracuję też w parafii bł. Bolesławy, więc wszędzie ten "dobry i pozytywny LAMENT" ... Pozdrawiam!s. Tomira Modlitwa za wstawiennictwem bł. Bolesławy Lament Boże, Ty dla większej chwały Twojego imienia sprawiłeś, że błogosławiona Bolesława poświęciła się pracy w dziele zjednoczenia chrześcijan, spraw za jej wstawiennictwem, aby ci, których uświęcił jeden chrzest złączyli się w prawdziwej wierze i bratniej miłości pod przewodnictwem jednego Pasterza, a mnie udziel łaski..., o którą z ufnością proszę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
G
gość
17 listopada 2010, 08:53
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=GA5MAFTsb_s">http://www.youtube.com/watch?v=GA5MAFTsb_s</a> Sanktuarium św. Bolesławy Lament w Białymstoku
F
Feno
17 listopada 2010, 08:37
Błogosławiona Bolesława do Święta, której wiele zawdzięczam i cieszę się, że jest moją Patronką.
T
Teresa
14 listopada 2010, 18:40
Blogoslawiona Boleslawa byla mi bardzo malo znana zanim zostala beatyfikowana przez Ojca Swietego Jana Pawla II.Lecz wtedy,po beatyfikacji, rowniez nie wzbudzila wielkiego mojego zainteresowania.Uwazalam, ze jest wiele postaci swietych,ktorych zycie i duchowosc bardziej do mnie przemawiaja-chociazby moja  Patronka sw. Teresa od Dzieciatka Jezus.Lecz od kiedy Blog. Boleslawa Maria zostala patronka mojej parafii ,postanowilam blizej zapoznac sie z Jej osoba. I Bogu dziekuje za to, ze tak sie stalo.Blogoslawiona Boleslawa wyprasza mi wiele lask, w zasadzie wszystko o co prosze -Jej oredownictwo mi zapewnia, takze w trudnych sprawach jest bardzo owocne.Ona wiele moze wyprosic u Boga.Chcialabym doczekac Jej kanonizacji.
T
Terrii
12 listopada 2010, 17:05
Dobrze, że mamy takich świętych,których możemy przywoływać kiedy nie widać żadnego wyjścia z konfliktowej sytuacji.Terrii.
S
s.marietta11@wp.pl
12 listopada 2010, 16:54
Błogosławiona Bolesława wspiera i umacnia moją wiarę w trudnych momentach mojego życia. Jadwiga
R
Remigiusz
11 listopada 2010, 23:37
Bł. Bolesława to Osoba do której zawszę mogę się zwrócić i prosić o Jej wstawiennictwo i wiem że wtedy wstawia się za mną u Boga. Założycielka Misjonarek jest mi szczególnie bliska, gdyż w szeregi zakonu jaki założyła, wstąpiła również moja siostra. Oby jak najwięcej młodych dziewczyn wstępowało w Jej szeregi :) I niosło posłanie błogosławionej Bolesławy na cały świat, tak jak Ona sama tego pragnęła :)
A
Adam
11 listopada 2010, 20:16
Fajnie, że sa tacy swięci! Fajnie, że sa takie siostry! Fajnie, że komentuja na forach!
SK
S. Krystyna
11 listopada 2010, 17:26
Bł. Bolesława jest patronką jednosci której tak bardzo brakuje w naszych sercach, rodzinach, miejscach pracy, ojczyznie i na całym swiecie. Warto więc prosić bł. Bolesławę, której motto było "...aby wszyscy byli jedno" aby wstawiała się za nami u Boga i wypraszał jednosć dla całego swiata. Bł Bolesława jest moją szczególnie umiłowaną patronką i orędowniczką u Boga.
SI
s. Imelda
11 listopada 2010, 12:07
bł. Bolesława jest moją od dawna orędowniczką i wstawia się przed Bogiem szczególnie w trudnych sprawach. Zapraszam Ją, kiedy prowadzę trudne rozmowy i załatwiam trudne sprawy jest w tym dobra.Sama miała trudną drogę mało atrakcyjną, dlatego rozumie innych i jest skuteczna. Dziękuje Panu Bogu za wspaniałą orędoeniczkę.
ST
s. Tomira Brzezińska
11 listopada 2010, 10:36
Cieszę się, że coraz więcej ludzi poznaje misję bł. Bolesławy. Ona troskę o jedność wpisała w całe swoje życie, a dziś w każydym sektorze ziemi jedność kuleje...Warto więc Jej wstawienictwa przywoływać! Błogosławiona jest mi szczególnie bliska, bo założyła Zgromadzenie zakonne, w którym jestem siostrą. Pracuję też w parafii bł. Bolesławy, więc wszędzie ten  "dobry i pozytywny LAMENT" ... Pozdrawiam!s. Tomira
DR
DANUTA R.
8 listopada 2010, 14:34
UCZĘSZCZAŁAM DO JEDNEGO Z PRZEDSZKOLI, ZWIĄZANYCH Z bŁ. BOLESLAWĄ lLAMENT,WIĘC NIC DZIWNEGO,ŻE JEST MI BLISKA.CHCIAŁABYM,ŻEBY STAŁA SIĘ BARDZIEJ ZNANA W pOLSCE.
D
dorcia
29 stycznia 2010, 14:28
Rzeczywiście - wielka, mężna niewiasta. Szkoda, że ciągle mało znana. Również dziękuję za artykuł.
N
nowy
29 stycznia 2010, 11:04
dzięki za ten artykuł, bardzo ciekawy