Boli, że bywamy "przyjaciółmi w kratkę"

(Fot. sxc.hu)
ks. Jacek Prusak SJ

"Przyjaciel to ktoś, kto potrafi mnie kochać niezależnie od tego, czego się o mnie dowie"(Marek Dziewiecki)

Tylko "sterylna" przyjaźń nie boli

Prawdziwe przyjaźnie rodzą się tylko wśród osób świadomych swojego "ja", zainteresowanych innymi ludźmi, zdolnych do empatii, lojalności i oddania. Wymagają też wyzbycia się - a więc niezbędnej straty - niektórych z naszych rojeń, dotyczących przyjaźni. Wymagania stawiane wobec przyjaciela są wysokie, a pozbywanie się naszych iluzji związanych z przyjaźnią jest bolesne.

DEON.PL POLECA

To prawda, że nasze przyjaźnie mogą być równie silne, a nawet silniejsze niż więzy krwi czy małżeństwa, ale dzieje się tak wtedy, kiedy poradzimy sobie z naszą wewnętrzną ambiwalencją, seksualnością i zgodzimy się na to, że przyjaciele okazują sobie przyjaźń "w kratkę".

Wyobraźmy sobie, że przyjaźń nigdy nie boli. Jakby wtedy wyglądała? Sztucznie i sterylnie. Byłaby to przyjaźń między ludźmi, którzy bojąc się być blisko siebie, oglądają siebie przez szybę, aby się nie zranić. Ale wtedy, nie chcąc się wystawić na ryzyko bólu i cierpienia, skazaliby się na samotność we dwoje.

Boli, że nie możemy być tylko dla siebie

Nostalgia za prawdziwym przyjacielem jest objawem poszukiwania w naszym życiu takiej więzi, w której doświadczalibyśmy absolutnej miłości i zaufania. Kiedy bylibyśmy połączeni przez podobne pasje i dążenia, a u naszego boku mielibyśmy kogoś, przed kim można odsłonić najciemniejsze zakamarki naszej duszy i zarazem nie bać się, że z jakichś powodów zostaniemy odrzuceni.

Takiej osoby pragniemy, takiej osoby szukamy, i tak rozumiemy prawdziwą przyjaźń.

Zdaniem Elreda, opata z Rievaulx, "prawdziwie samotnym jest ten, kto nie ma przyjaciela".

I nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Jednak w najgłębszej nawet przyjaźni zaboli to, że przyjaźń nie jest "sklonowaniem duszy". Nigdy dwoje ludzi nie może żywić nadziei, że zaspokoją nawzajem wszystkie swoje potrzeby, że jeden stanie się "wszystkim" dla drugiego. Przyjaciela nie "ma się" na własność. Przyjaciela w ogóle się nie "ma". Z przyjacielem "się jest" i przyjacielem "się staje".

My zaś instynktownie niemal szukamy przyjaciół, aby w ich twarzy zobaczyć siebie. Potrzebę tę szczególnie widać w przyjaźniach z okresu młodzieńczego. Przyjaciele z dzieciiństwa są nam potrzebni, aby odkryć, potwierdzić i skonsolidować to, kim jesteśmy. W tego typu przyjaźnie bardzo silnie wpisana jest potrzeba wyłączności. Dobierając sobie przyjaciela czy przyjaciółkę, szukamy w nich często swojej drugiej połówki - i to nie tylko brakującej, ale i bez skazy.

Jeśli jednak chcemy spotkać się z przyjacielem, a nie tylko zatrzymać go przy sobie, musimy w dojrzały sposób zgodzić się na jego "inność" i "odrębność". A to przynajmniej na początku boli. Możemy bowiem kogoś kochać bez jego wiedzy, ale nie możemy się z kimś przyjaźnić bez jego wiedzy i zgody.

Boli, że bywamy "przyjaciółmi w kratkę"

W każdą przyjaźń wchodzimy ze "skazą charakteru", która krępuje i ogranicza nasze relacje z innymi. Wynika ona z ambiwalentnej postawy: kochamy, ale i zazdrościmy; kochamy i rywalizujemy. Często jest nam łatwiej współczuć niż cieszyć się szczęściem drugiej osoby, pomyślnością naszego przyjaciela. Czy nie jest tak, że nasze przyjaźnie wygasają w tym momencie, w którym trudno nam już ukrywać przed sobą własną zazdrość?

Stwierdzenie: "Obraziłem się na przyjaciela" jest często tylko zakamuflowaną formą przyznania się do tego, że zazdroszczę mu powodzenia, którego już dłużej nie potrafię tolerować. "Inność" przyjaciela może nas bowiem doprowadzić albo do frustracji, albo wdzięcznego zaciekawienia, w zależności od tego, jak potrafimy żyć z wrodzoną zazdrością. Myśląc o przyjaźni zapominamy często o tym, że "względnie łatwo jest być przy drugiej osobie i przyjść jej z pomocą w przeciwnościach losu, ale trudniej wytrwać przy przyjaciołach w ich radosnych chwilach".

Zazdrość to słowo, którego nie kojarzymy z przyjaźnią, bo przyjaźń jest dla nas więzią ludzi sobie bliskich i przynajmniej duchowo równych. Dopiero dojrzewając w przyjaźniach skłonni jesteśmy do tego, aby wyjść poza siebie i nauczyć się patrzeć we wspólnym kierunku.

Ponieważ przyjaźń traktujemy często jako promocję naszego wizerunku, boli zobaczenie siebie jako "przyjaciela w kratkę".

Boli, że przyjaźń to nie czysty altruizm

Dla wielu z nas prawdziwa - może raczej trzeba byłoby powiedzieć dojrzała - przyjaźń jest "zgodnością w prawach ludzkich i boskich, połączoną z życzliwością i miłością względem siebie". Ale tu czeka na nas kolejna pułapka. Choć przyjaźń nie jest czystym altruizmem, to wydaje się kierować zasadą, "by nie dawać więcej niż drugi jest gotów przyjąć i nie spodziewać się więcej od drugiego niż on może dać".

Ta miara pokazuje, jak daleko można się posunąć w przyjaźni. Należy uniknąć dwóch skrajnych postaw: dawania bez brania oraz odmowy przyjmowania. Są bowiem osoby, które w przyjaźni szukają azylu, aby za wszelką cenę mieć do czegoś lub kogoś prawo, ale chętniej podtrzymują roszczenia niż pozwalają się obdarować. Tacy ludzie sprawiają wrażenie, jakby działali według zasady: "Lepiej żebyś czuł się zobowiązany niż żebym ja miał się tak czuć".

Są i takie osoby, dla których przyjaźń staje się okazją do odmowy przyjmowania, ponieważ zgoda na osobiste korzyści kojarzy im się ze zdradą przyjaciela. Często jednak pod maską takiego altruizmu kryje się subtelne poczucie własnej wyższości i wybrania. Relacja przyjaźni wcale nie musi być identyczna po obu stronach, ponieważ każdy z przyjaciół jest inny, ma własną historię, swój sposób wyrażania uczuć, okazywania sympatii i zaufania.

Pomimo całego bogactwa naszej przyjaźni, tego, co do niej wnosimy i jak się tym wzajemnie obdarowujemy, wszyscy musimy się zgodzić na to, że "wchodząc w świat szerszy niż nasze więzy krwi, staramy się nawiązać przyjaźnie bez skazy, lecz te zapoczątkowane dobrowolnie przez obie strony związki, jak wszystkie więzi, przyniosą ze sobą nie tylko radości, ale i rozczarowania".

Boli, że kobieta i mężczyzna są różni

Nie tak rzadko daje się usłyszeć, że przyjaźń między mężczyzną a kobietą jest niemożliwa. Takie stwierdzenie boli zarówno mężczyzn, jak i kobiety, którzy uważają je za niesprawiedliwe. Niemniej, przyjaźnie z osobami płci przeciwnej trzeba zawsze w jakiś sposób pogodzić z naszą seksualnością.

W tej mierze, w jakiej przyjaźń domaga się od nas, abyśmy trzymali na wodzy nasze pragnienia seksualne, można postrzegać ją, w pewnym sensie, jako więź niekompletną i niedoskonałą - a to boli.

Psycholodzy potwierdzają, że przyjaźń między mężczyzną a kobietą występuje rzadziej niż przyjaźń między osobami tej samej płci. Niektórzy z nich uważają, że jeśli niektórym mężczyznom i kobietom uda się nawiązać przyjaźń, to ich związek należeć będzie do jednej z trzech kategorii:

a) do przyjaźni przypominających bardziej związek osób tej samej płci, na zasadzie: "Traktuję ją jak siebie albo jak mężczyznę";

b) do relacji o charakterze rodzinnym: "Traktuję go jak brata, ojca, syna" lub

c) do związków zaczynających się jako platoniczna przyjaźń, a kończących się jako zamaskowana - nie zawsze do końca - miłość seksualna.

Więź, o którą trzeba się troszczyć

Przyjaźń jest więzią, która angażuje całego człowieka, a boli to, że musi wzrastać i dojrzewać. Przyjaźń, tak jak życie, ma swoje cykle i pory roku. I choć są one przewidywalne, to nie znaczy, że można je kontrolować. Przynoszą one ze sobą nie tylko radość, ale i smutek.

"Nawet jeśli mamy to szczęście i posiadamy jednego, dwóch lub trzech ukochanych i «najlepszych przyjaciół», przyjaźnie - jak uczy nas tego życie - to w najlepszym razie więzi z rodzaju niedoskonałych". Warto o tym pamiętać, ale jednocześnie troszczyć się o nie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Boli, że bywamy "przyjaciółmi w kratkę"
Komentarze (8)
A
AntyJazmig
25 listopada 2012, 10:42
 @ Jazmig pieprz ysz trzy po trzy. Twoje "argumenty" to zwykłe czepialstwo. Ehh.
Z
Zraniona
11 marca 2011, 20:17
Od 2 lat przyjaźnię się z taką dziewczyną, chodzimy razem do klasy... Kiedyś szanowałysmy sie wzajemnie ostatnio nasze więzi sie popsuły.. Nie chce niczego sugerowac ale jestem dobrą uczennicą mam paski itp podejrzewam że jej chodzi tylko o oceny dlatego przyajźni sie ze mną dziś zobaczyłam w jej zeszycie jak pisała liściki z drugą i naśmiewała sie ze mnie to ma być przyjaźń?????!!! Czuję sie strasznie zraniona i to do głębi poradźcie mi coś pomóżcie bo nie wiem z kim o tym pogadać
M
MAKRELITKA
28 czerwca 2010, 00:21
PRZYJAZN BOL TYLKO WOWCZAS KIEDY JEST PRZYJAZNIA 100%.SA BOWIEM PRZYJAZNIE BARDZIEJ OPARTE NA KOLEZENSTWIE NIZ PRAWDZIWEJ DEFINICJI WYRYTEJ PRZEZ PRAWDE ZAWARTA W EMPATI A TYLKO TA WLASNIE BOLI.PRZYJACIEL TO OSOBA KTORA NADAJE NA TYCH SAMYCH FALACH CO MY.JEST JAK TEN SAM UTWOR ODSLUCHIWANY W DWOCH ODBIORNIKACH-KAZDY RYTM MA TO SAMO MIEJSCE I NAWET O CENTYMETR NIE JEST PRZESUNIETY A GLOSY ARTYSTOW SIE POKRYWAJA. WAZNE JEST ROWNIEZ TO ,ZE PRZYJACIEL PROCZ PODOBIENST POSIADA CECHY I MYSLI,KTORYCH MY NIE MAMY, BYC MOZE KTORYCH SIE BOIMY BO NIE MAMY TYLE ODWAGI BY WPROWADZIC JE W ZYCIE A NAM IMPONUJA PRZEZ CO PRZYJACIEL JEST DLA NAS CZESTO AUTORYTETEM.CHCEMY Z NIM BYC, POZNAWAC GO I UCZYC SIE OD NIEGO WYCHWYTUJAC SAME POZYTYWY.KIEDY POCZUJESZ WOBEC PRZYJACIELA POKORE I WDZIECZNOSC TO ZNAK ZE TO PRAWDZIWA PRZYJAZN-KIEDY JEGO PROSBY I POTRZEBY STANA SIE DLA CIEBIE OKAZJA DO SPOTKANIA I WYMIANY MYSLI ,A NIE ZADANIEM I TOWARZYSZYC BEDZIE W PRZY TYM RADOSC TO ZNAK ZE TO PRAWDZIWA PRZYJAZN.KIEDY OCZY STANA SIE EKRANEM A MILCZENIE SLOWEM TO ZNAK ZE TO PRAWDZIWA PRZYJAZN-NIC NIE JEST ZLE,WSZYSTKO ZACZYNA CIESZYC,WYRASTAJA NAM SKRZYDELKA I CZUJEMY SIE LEPSI I BOGATSI JAKBYSMY WYGRALI W LOTKA FUL PIENIEDZY.W PRZYJAZNI BOLI WYLACZNIE SWIADOMOSC ZE PRZYJACIELA SIE MA ALE PRZYJAZN JEST UCZUCIEM DOBROWOLNYM I ZAWSZE MOZNA GO STRACIC I PROCZ NAS SAMYCH NIKT NIE POMOZE GO NAM ODZYSKAC-ZADEN SAD,POLICJA.TO UMOWA SPORZADZONA W DUSZY .CIERPIMY Z PRZYJACIELEM KIEDY ON CIERPI ALE MAMY SWIADOMOSC ZE NIE MOZEMY WTARGNAC W JEGO ZYCIE JAK DO NP.WLASNEGO MALZENSTWA.PRZYJAZN WYMAGA WIEC OGROMNEJ DELIKATNOSCI I OGROMNEGO WYSILKU KTORY PO CZASIE DLUGICH STARAN BARDZO DOCENIAMY.TO W PEWNYM SENSIE DLA MNIE MAGIA ALE WSPANIALA I MIEC PRZYJACIELA TO NIEBYWALA SPRAWA I SZTUKA ZYCIA POD KAZDYM WZGLEDEM.
jazmig jazmig
25 października 2009, 19:13
@ Jazmig Wspólzuę Jazmigowi. Sobie i jemu nawrócenia życzę! Szczególnie na sztukach Lupy i Warlikowskiego. A  do czego miałbym się nawracać?
N
N.
19 października 2009, 13:16
Kiedy przyjaźń boli? wtedy gdy mamy co do niej jakieś oczekiwania. Przyjaźń jest darem jaki sami składamy z głębi serca i duszy drugiej osobie,przyjaźń to nasza empatia,dobre słowo, łza ,uśmiech i pomocna dłoń, rada oraz wsparcie.Przyjaźń to "dawanie siebie" nawet gdy boli, nawet gdy nic z tego nie mamy. Bo najtrudniej być przyjacielem człowieka.
18 października 2009, 01:14
@ Jazmig Wspólzuę Jazmigowi. Sobie i jemu nawrócenia życzę! Szczególnie na sztukach Lupy i Warlikowskiego.
jazmig jazmig
17 października 2009, 18:43
ks, Prusak pisze "my". My, czyli kto? Kogo ks. Prusak oprócz siebie ma na myśli? Zgadzam się, że samotny jest ten, kto nie ma ani jednego przyjaciela, ale cala reszta tekstu ks. Prusaka jest dla mnie kompletnie nieprawdziwa. Jeżeli ksiedza boli, że nie możecie być tylko dla siebie, to ksiądz myli przyjaźć z miłością erotyczną. W kim ksiądz jest zakochany? Jest ksiądz mocno zarozumiały definiując, wśród jakich osób rodzą się prawdziwe przyjaźnie. Mało ksiądz wie o życiu i zbyt niewiele widział, aby się tak stanowczo o tym wypowiadać. Stwierdzenie, że obraziłem się na przyjaciela nie musi oznaczać zawiści, jak to ksiądz sugeruje. Nawet najbardziej zakochane pary obrażają się na siebie i nie ma w tym zawiści, podobnie bywa między przyjaciółmi. Nie zamierzam analizować całego artykułu, ale już powyższe spostrzeżenia wiodą mnie do przekonania, iż ksiądz kompletnie nie ma pojęcia o przyjaźni. Współczuję księdzu.
CZ
Czytelnik z Lublina
16 października 2009, 11:11
No właśnie, przyjaźń boli. Tacy już jesteśmy, że im bardziej intymne relacje, tym bardziej umiemy się ranić. Dziękuję za ten tekst.