Chrystus zachęca do przebaczenia tym, którzy wobec nas zawinili

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

„Pojednaj się z bratem!” To jest bardzo trudne zadania, jakie Pan przed nami stawia. Często chcemy się wykpić jakimś działaniem pozornym, uczynkiem duchowym, formułą modlitewną. To jest ciągle wyzwanie, aby wprowadzić w życie „chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”.

Czytania dnia: Mt 5,20-26

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

Obraz: Jesteśmy wraz z Jezusem, uczniami i tłumem, nieopodal Jeziora Galilejskiego. Pan naucza, głosząc swoje ‘Kazanie na górze’. Posłucham Jego słów. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom. Popatrzę też na reakcje ludzi wokół.

Myśl: U Mateusza ‘sprawiedliwość’ z początku tego fragmentu jest nie tyle cnotą moralną, co ma obrazować „nową i radykalną wierność wobec woli Bożej”. Później Ewangelista ukonkretnia to w formie sześciu antytez: „Słyszeliście... A Ja wam powiadam.” Dziś mamy do rozważenia pierwszą: nie tylko obowiązuje nas przykazanie ‘nie zabijaj!’ w sensie fizycznym, ale też musimy unikać wszystkiego, co do tego prowadzi: gniew, złe słowo, pogarda, zerwanie więzi braterskich. Na nic się nie zda ‘dar’ składany przed Bogiem, pragnienie uzyskania przebaczenia i okazania miłosierdzia, jeśli samemu nie jestem do tego skory.

DEON.PL POLECA

Emocja: „Pojednaj się z bratem!” To jest bardzo trudne zadania, jakie Pan przed nami stawia. Często chcemy się ‘wykpić’ jakimś działaniem pozornym, uczynkiem duchowym, formułą modlitewną. To jest ciągle wyzwanie, aby wprowadzić w życie „chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”.

Wezwanie: Poproszę o zdolność do przebaczania i czynienia dobra, nawet wobec nieprzyjaciół. Podziękuję za to, że Pan kocha nas nie z powodu zasług, ale według potrzeb.
W chwili refleksji pomyślę o osobach, z którymi powinienem się pojednać i poproszę Pana wiszącego na krzyżu o odwagę do pojednania.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrystus zachęca do przebaczenia tym, którzy wobec nas zawinili
Komentarze (2)
AP
~Adam Peres
25 lutego 2024, 17:00
To jest niestety dalsze konsekwentne zakłamywanie nauk Jezusa. We wszystkich przypowieścią h i działaniach Jezusa,uzdrowieniach wspólnym mianownikiem jest skrucha. Jeśli ktoś wyraża skruchę i żal za grzech to nie wolno nam odmówić mu wybaczenia...a jeśli nie wyraża?...płacz i zgrzytanie zębami. Aby zasłużyć na wybaczenie trzeba spełnić 5 warunków wybaczenia...rachunek sumienia,żal za grzechy,mocne postanowienie poprawy, przyznanie się do winy i zadośćuczynienie bliźniemu i Bogu. My wszyscy jeśli u spowiedzi nie wyrazimy tych warunków to nie otrzymamy łaski przebaczenia i odpuszczenie. Nie mówimy grzeszyłem, sprawia mi to przyjemność więc dalej to będę robił i nie żałuję. Miłosierdzie to nie durna naiwność zachęcająca do dalszego grzechu
JK
~Jolanta Korzeniowska
25 lutego 2024, 23:36
Skrucha z pewnością potrzebna, chociaż Jezus rozgrzeszył grzesznicę czy łotra bez tych wszystkich warunków.