Chrystus zachęca do przebaczenia tym, którzy wobec nas zawinili

Chrystus zachęca do przebaczenia tym, którzy wobec nas zawinili
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

„Pojednaj się z bratem!” To jest bardzo trudne zadania, jakie Pan przed nami stawia. Często chcemy się wykpić jakimś działaniem pozornym, uczynkiem duchowym, formułą modlitewną. To jest ciągle wyzwanie, aby wprowadzić w życie „chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”.

Czytania dnia: Mt 5,20-26

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

DEON.PL POLECA
Obraz: Jesteśmy wraz z Jezusem, uczniami i tłumem, nieopodal Jeziora Galilejskiego. Pan naucza, głosząc swoje ‘Kazanie na górze’. Posłucham Jego słów. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom. Popatrzę też na reakcje ludzi wokół.

Myśl: U Mateusza ‘sprawiedliwość’ z początku tego fragmentu jest nie tyle cnotą moralną, co ma obrazować „nową i radykalną wierność wobec woli Bożej”. Później Ewangelista ukonkretnia to w formie sześciu antytez: „Słyszeliście... A Ja wam powiadam.” Dziś mamy do rozważenia pierwszą: nie tylko obowiązuje nas przykazanie ‘nie zabijaj!’ w sensie fizycznym, ale też musimy unikać wszystkiego, co do tego prowadzi: gniew, złe słowo, pogarda, zerwanie więzi braterskich. Na nic się nie zda ‘dar’ składany przed Bogiem, pragnienie uzyskania przebaczenia i okazania miłosierdzia, jeśli samemu nie jestem do tego skory.

DEON.PL POLECA

Emocja: „Pojednaj się z bratem!” To jest bardzo trudne zadania, jakie Pan przed nami stawia. Często chcemy się ‘wykpić’ jakimś działaniem pozornym, uczynkiem duchowym, formułą modlitewną. To jest ciągle wyzwanie, aby wprowadzić w życie „chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”.

Wezwanie: Poproszę o zdolność do przebaczania i czynienia dobra, nawet wobec nieprzyjaciół. Podziękuję za to, że Pan kocha nas nie z powodu zasług, ale według potrzeb.
W chwili refleksji pomyślę o osobach, z którymi powinienem się pojednać i poproszę Pana wiszącego na krzyżu o odwagę do pojednania.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Chrystus zachęca do przebaczenia tym, którzy wobec nas zawinili
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.