Jezus burzy nasze utarte schematy, byśmy zachowali duchową czujność

Jezus burzy nasze utarte schematy, byśmy zachowali duchową czujność
Depositphotos.com (118569764)

Dlaczego my... Pokusa ujednolicania, ale też ‘wymuszania’ sposobów zachowań, przeżyć, jest wielka w różnego rodzaju wspólnotach kościelnych. Nie możemy pozwolić na to, zwłaszcza w dojrzałej religijności, by postępować ‘pod dyktando’, sztucznie i bez przekonania.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 9,14-15):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Wtedy podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?» Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.

DEON.PL POLECA
Komentarz do ewangelii z dnia (16 lutego 2024 r.):

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Jesteśmy w domu celnika Mateusza, na uczcie ze wszystkimi zaproszonymi. Uczniowie Jana dziwią się, że apostołowie ‘nie poszczą’. Posłucham ich słów i odpowiedzi Jezusa. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom.
Myśl: Jezus, a wraz z Nim apostołowie, burzą pewne utarte schematy społecznych zachowań, jakie były przyjęte wśród pobożnych Żydów. Biesiadują, przebywają z ludźmi o ‘wątpliwej reputacji’, nie zachowują zwyczajowych postów. Nawet uczniowie Jana Chrzciciela (ludzie religijni, prawi i pobożni) nie potrafią zrozumieć tego postępowania Jezusa i Jego uczniów. Chrześcijanie przeżywają post w perspektywie męki i śmierci Jezusa, współodczuwając Jego upokorzenie i ogołocenie na krzyżu. ‘Przyjdzie czas’ – to formuła ‘prorocko-eschatologiczna’, która zapowiada, że ‘postem’ będzie trud szukania, jałowość codzienności i oczekiwanie na przyjście Pana.
Emocja: Dlaczego my... Pokusa ujednolicania, ale też ‘wymuszania’ sposobów zachowań, przeżyć, jest wielka w różnego rodzaju wspólnotach kościelnych. Nie możemy pozwolić na to, zwłaszcza w dojrzałej religijności, by postępować ‘pod dyktando’, sztucznie i bez przekonania.
Wezwanie: Poproszę o umiejętność przeżywania ‘postu’ i ‘uczty weselnej’ z całym bogactwem ich znaczeń. Podziękuję za to, że mogę przeżywać swoje życie w jedności z Panem.
W mojej modlitwie dzisiaj włączę się – tak, jak potrafię i czuję – w modlitwę za osoby skrzywdzone w Kościele.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Jezus burzy nasze utarte schematy, byśmy zachowali duchową czujność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.