Co oznacza przejście kolejnego biskupa anglikańskiego do Kościoła katolickiego?
W niedługim odstępie czasu czwarty już anglikański biskup został katolikiem. Tym razem na taki krok zdecydował się jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych hierarchów Kościoła anglikańskiego bp Michael Nazir-Ali. W piątym już odcinku autorskiego podcastu „Tak myślę” Tomasz Terlikowski wyjaśnia, co oznacza przejście anglikańskiego biskupa na katolicyzm.
To zaskoczenie, ale nie rewolucja – ocenia red. Terlikowski. Istotne w tej sprawie jest bowiem to, że to właśnie ten biskup zdecydował się na przystąpienie do Kościoła katolickiego.
Bp Michael Nazir-Ali jest postacią doskonale znana na Wsypach Brytyjskich, również ze w swoich wystąpień w mediach. Był uznanym ekspertem od dialogu z islamem i człowiekiem bardzo głęboko zaangażowanym w dialog z Kościołem katolickim.
- Jego historia jest fascynująca. Pochodzi z Pakistanu. Jego ojciec był jeszcze muzułmaninem, ale nawrócił się i został członkiem Kościoła anglikańskiego – relacjonuje red. Terlikowski. Michael Nazir-Ali urodził się już jako anglikanin i po studiach został pastorem, a potem biskupem w Pakistanie. Z tego kraju musiał jednak uciekać do Anglii., bo władze Pakistanu nie chciały tolerować na tym stanowisku syna konwertyty.
Dlaczego jego konwersja na katolicyzm jest zaskoczeniem? – Dlatego, że bp Michael Nazir-Ali nigdy nie był kojarzony z nurtem anglokatolickim, nigdy nie był kojarzony z jakąś szczególną sympatią wobec liturgii czy myślenia katolickiego. Należał bowiem do tzw. „Kościoła niskiego” – do tego Kościoła, który jest ewangelikalny, protestancki, czasem nawet niechętny niektórym ze strojów duchownych czy zbyt bogatym liturgiom – tłumaczy Tomasz Terlikowski.
- Długoletnie poszukiwania, długoletnie studiowanie katolicyzmu doprowadziły jednak bp. Michaela Nazir-Alego do przejścia na katolicyzm, do ordynariatu dla byłych anglikanów – uważa autor podcastu „Tak myślę”.
Oto wszystkie tematy omawianie w 5. odcinku podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę"
(2:15) Trwa wizyta ad limina – trzecia grupa biskupów z Polski już wraca, a do Rzymu wyjeżdża czwarta, ostatnia. - Co wynika z tych wizyt? Parafrazując znana przyśpiewkę: nic się stało, zupełnie nic się nie stało. A jeśli są jakieś problemy, to wyłącznie złe media i skrzywdzeni przez Watykan biskupi – takim komentarzem rozpoczyna piaty odcinek „Tak myślę” red. Terlikowski.
(5:45) Synod o synodalności na poziomie diecezji rozpoczęty. Czego się po nim spodziewać, jak powinien wyglądać, jak się do niego przygotować - to tematy rozmowy z prof. Aleksandrem Bańką, polskim delegatem na pierwszą, rzymską sesję synodu.
(34:00) Media już obwieściły rewolucję, ale nic nie wskazuje na to, aby do niej doszło. Jak rozumieć decyzję synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego) o dopuszczeniu kobiet do ordynacji na pastorów.
(34:40) Zaskoczeniem, choć nie rewolucja może być fakt, że czwarty już anglikański biskup został katolikiem. Bp Michael Nazir-Ali to jeden z najbardziej znanych anglikańskich hierarchów. Co oznacza jego przejście na katolicyzm?
(38:00) Moskwa i Konstantynopol w zastraszającym tempie oddalają się od siebie. Moskwa w sensie ścisłym już uznała Konstantynopol za schizmatycki, ale na razie nie spotkała się z reakcja patriarchy ekumenicznego. O co chodzi w sporze w ramach prawosławia – o tym w rozmowie z Łukaszem Kobeszko, filozofem, publicystą i znawca prawosławia.
(1:12:50) Dorosła już kobieta, która doświadczyła nadużyć seksualnych ze strony księdza, napisała list do papieża, a Franciszek nakazał zapoznać z jego treścią kleryków na całym świecie. Jaki wstrząsający przekaz zawarty został w tym liście?
Cały 5. odcinek podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego dostępny jest w aplikacji Spotify
Cały odcinek "Tak myślę" jest również udostępniony na platformie YouTube
Wszystkie odcinki podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę" można odsłuchać w DEON.pl
Skomentuj artykuł