Czy przemijanie może być piękne?

Noblistka, poetka Wisława Szymborska. Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku, miała 89 lat. (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Centrum Arrupe

Autor pomysłu: Wojciech Żmudziński SJ

Adresat: uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Liczba uczestników: klasa.

Materiały: kartka do ćwiczenia opartego na skojarzeniach oraz wydrukowany wiersz Wisławy Szymborskiej dla każdego ucznia. A także sztywne kartki, złożone na pół, mające posłużyć do stworzenia zaproszeń oraz kredki dla każdej czteroosobowej grupy.

DEON.PL POLECA

1/ Nauczyciel rozdaje kartki do ćwiczenia opartego na skojarzeniach oraz zaprasza uczniów do indywidualnej pracy. Jej celem jest wypełnienie pustej przestrzeni na kartce słowami, które przychodzą uczniowi na myśl po przeczytaniu fragmentów dwóch zdań wyrwanych z wiersza Szymborskiej, znajdujących się u góry i u dołu kartki. Co się dwa razy nie zdarza w życiu człowieka? Czym jest życie bez rutyny? Nie chodzi o odpowiadanie na te pytania ani o podawanie jakiejkolwiek definicji lecz po prostu o wypełnienie tej pustej przestrzeni słowami, które przychodzą uczniowi na myśl.

2/ Po 5-10 minutach indywidualnej pracy uczniowie wymieniają się w parach tym, co stworzyli, zwracając uwagę na podobieństwa i różnice w skojarzeniach.

3/ Po tym ćwiczeniu, uczniowie otrzymują na kartkach wiersz Wisławy Szymborskiej, zatytułowany "Nic dwa razy" (wiersz można znaleźć na stronach internetowych). Wysłuchują go oraz podkreślają w tekście rzeczowniki opisujące to, co "nie powtarza się dwa razy" i co musi minąć: zima, lato, dzień, noc, pocałunek, spojrzenie, zła godzina. Potem nauczyciel wskazuje na fragment "Jesteś - a więc musisz minąć / Miniesz - a więc to jest piękne" i zadaje pytanie: jakie piękno może być w przemijaniu?

4/ Następuje krótka dyskusja, w której mogą pojawić się takie stwierdzenia jak: dzięki przemijaniu życie nie jest nudne; trudne chwile kiedyś odejdą w przeszłość; człowiek wiedząc, że przeminie chciałby coś cennego po sobie zostawić; dzięki przemijaniu istnieją wspomnienia, itp.

5/ Dalsza praca odbywa się w czteroosobowych grupach, w których uczniowie stworzą wspólnie zaproszenie na wieczór wspomnień o tym, co przeminęło. Otrzymują od nauczyciela sztywne kartki złożone na pół oraz polecenie, by przygotowując zaproszenie, zilustrowali je oraz uzasadnili, dlaczego warto w tym wieczorze wziąć udział. Na czym będzie polegało jego piękno? Po zakończonej pracy organizujemy wystawę zaproszeń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy przemijanie może być piękne?
Komentarze (7)
Miłosz Skrodzki
6 listopada 2013, 13:03
Piękno przemijania? To jasne, przemijanie jest piękne, bo daje nam wieczne szczęście z Bogiem. A wspominki... Nie ma co się nimi zajmować. Trzeba żyć chwilą obecną. Memento mori et carpe diem!
N
niewinny84@interia.pl
2 lutego 2013, 19:43
 ,,No i co ?? Blask, splendor sława minęły, trzeba stanąć przed Bogiem...a tam wiecznosć jaka ??? Zależy od tego jak żyła na ziemi. Nie chciała Boga, a On się nie narzuca. Szymborska odejdzie w zapomnienie jak jej wierszyki..." .... A jest możliwe aby odeszła w zapomnienie bez jej wierszyków ? Co jeśli nie miała tej łaski wiary ? To może lepiej nie być obłudnym i być lojalnym. Twojej wypowiedzi bliżej do nienawiści niż do jakiegokolwiek poszanowania. 
R
rocznica
2 lutego 2013, 08:35
W niebie jest wiele szuflad.
M
Marek
3 listopada 2012, 19:40
Szymborska nie przeminęła...
O
Oli
27 kwietnia 2012, 09:13
 No i co ?? Blask, splendor sława minęły, trzeba stanąć przed Bogiem...a tam wiecznosć jaka ??? Zależy od tego jak żyła na ziemi. Nie chciała Boga, a On się nie narzuca. Szymborska odejdzie w zapomnienie jak jej wierszyki....
T
tempus
9 kwietnia 2012, 10:56
Przemijanie może być piękne. jeżeli jest docieraniemdo tego, co nieprzemijalne. Nieprzemijalne, będące w człowieku od chwili narodzin.
D
dada
9 marca 2012, 12:26
wielka poetka, dlaczego wielka, bo dostała nobla... a ten człowiek skazany na śmierć, na którą ona wyraziła zgode jako piewczyni komunizmu też tak uważa... wielka poetka...