Do takiego księdza nie warto chodzić do spowiedzi

Do takiego księdza nie warto chodzić do spowiedzi
(fot. cathopic.com)
ks. Piotr Pawlukiewicz

Od trzydziestu lat jestem kapłanem i – uwierz mi – spowiadałem tysiące ludzi, a nie pamiętam ani jednej spowiedzi. Ani jednej!

Pamiętacie scenę, kiedy do Jezusa przyprowadzono jawnogrzesznicę? Jezus zaczął pisać palcem na piasku, wszyscy odeszli, ona jedna została. Dlaczego została? Przecież mogła uciec, Jezus by jej nie ścigał. Nie. Tamta kobieta czekała, bo chciała zostać osądzona. Chciała zostać osądzona przez Jezusa. Dostrzegła w Nim dobrego człowieka, wiedziała, że to ktoś mądry, czysty, godny zaufania. Prawdziwy. Ale zwróć uwagę, jak dziwne pytanie zadał tej kobiecie Jezus. „Nikt cię nie potępił?”

DEON.PL POLECA
Są czasem sytuacje okropnie niezręczne, takie, że nie wiadomo, jak zacząć rozmowę. Jak zagaić… Padają wtedy odzywki typu: „Ładna pogoda dzisiaj…” „Tak, ale chyba będzie padał deszcz…”. Są takie sytuacje, w których „niekomfortowość” bierze się z niespokojnego sumienia. Czujesz, że zrobiłeś coś nie tak i nie masz pojęcia, jak zacząć, żeby wyjść z twarzą, ale wiesz, że jak ta druga osoba zacznie rozmowę, to dalej jakoś samo pójdzie.

– Nikt cię nie potępił?
– Nikt, Panie.
– I ja cię nie potępiam, idź i nie grzesz więcej.

Ta spowiedź trwała piętnaście sekund! Taka grzesznica?! Całe miasto wiedziało, jakie życie prowadzi. A Jezus podsumował jej grzeszną przeszłość jednym zdaniem. Niezwykła jest ta miłosierna dyskrecja Jezusa. A jak postępujemy my? Jak złapiemy jakiegoś swojego winowajcę, to sadzamy go na fotelu i wykorzystujemy okazję, żeby mu wszystko wygarnąć… Od początku do samiutkiego końca.

Kto z nas potrafi dać gwarancję, że od teraz już nigdy więcej nie zgrzeszy? Jeszcze dzisiaj możemy walnąć taki numer, że głowa boli!

Kiedyś jedna siostra zakonna przyszła do biskupa i mówi:
– Księże biskupie, widzę Jezusa…

Biskup myśli sobie, no… może widzi, może nie widzi. Kto wie, czy to nie schizofrenia albo jakaś inna przypadłość. Ale na wszelki wypadek mówi tak:
– Niech się siostra zapyta Jezusa, jakie wyznałem grzechy na ostatniej spowiedzi.
Siostra przychodzi za tydzień.
– No i co, widziałaś Jezusa? – pyta.
– Tak.
– I co?
– Pytałam, jakie ksiądz biskup wyznał grzechy na ostatniej spowiedzi.
– I co Jezus odpowiedział?
– Że nie pamięta.

To jest naprawdę niesamowita tajemnica Bożego miłosierdzia.

Od trzydziestu lat jestem kapłanem i – uwierz mi – spowiadałem tysiące ludzi, a nie pamiętam ani jednej spowiedzi. Ani jednej! Naturalnie potrafię powiedzieć, z czego ludzie często się spowiadają, ale żeby tak wymienić grzechy tego czy tamtego człowieka? – tego nie potrafię. I Bogu za to bardzo dziękuję. A niektórzy ludzie myślą sobie, że jak się wyspowiadają, to ksiądz o niczym innym nie będzie myślał, tylko o tych jego grzechach.

Na prymicjach jeden ze starszych księży poradził neoprezbiterowi tak: „Napisz sobie na konfesjonale zdanie: »Tu spowiada ksiądz, który niczemu się nie dziwi«”. Bo nieraz z konfesjonałów słychać: „Ile razy?”, „Ty, taka katoliczka?”… No, do takiego księdza faktycznie trudno po raz drugi wybrać się do spowiedzi. No i rzeczywiście nie trzeba do niego chodzić.

Fragment pochodzi z książki „Ty jesteś marką”.

Obejrzyj Q&A z ks. Piotrem Pawlukiewiczem:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Piotr Pawlukiewicz

Bądź marką jakiej potrzebuje świat. Świat potrzebuje Twojego świadectwa.

Ludzie popełniają wciąż ten sam błąd. Szukają w pierwszej kolejności tego, czego potrzebuje świat, zapominając o samych sobie i o tym, że świat najbardziej i w...

Skomentuj artykuł

Do takiego księdza nie warto chodzić do spowiedzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.