Dominik Dubiel SJ: Poruszające, jak wielu młodych z całego świata chce spotkać swojego papieża

Fot. Paulina Małota
Facebook.com / tk

Jezuita Dominik Dubiel będący na Światowych Dniach Młodzieży podzielił się we wpisie na Facebooku przemyśleniami na temat spotkania młodych. "Poruszające jak wielu młodych ludzi z całego świata chce spotkać swojego papieża. Bardzo wyraźnie widać to było na ceremonii otwarcia" – pisze.

Młodzi chcą spotkać się z papieżem

Poruszające jak wielu młodych ludzi z całego świata chce spotkać swojego papieża. Bardzo wyraźnie widać to było na ceremonii otwarcia, której towarzyszył niewiarygodny entuzjazm młodych. Swoją drogą, dobre przemówienie Franciszka, zawierające kilka prostych, zapadających w pamięć haseł, jak to, o Kościele, który jest dla wszystkich („Todos, todos, todos!”).

Wielu uczestników jest zachwyconych doświadczeniem uniwersalnego Kościoła; Kościoła innego, niż ten, z którego limitami w muszą nieraz zmagać się na co dzień. Dużo inspiracji i pytań jak niektóre dobre rzeczy przenieść na swoją codzienność. Swoją drogą, spotykam tu co dzień niesamowite rzesze fantastycznych ludzi, prawdziwe liderki i liderów, oddanych ludzi Kościoła.

Biskup słuchający młodych

Fantastyczne wydarzenia towarzyszące. Wczoraj byłem na pięknym koncercie labOratorio - muzyce tworzonej na jezuickich warsztatach muzycznych. Dziś wziąłem udział w konferencji i Mszy świętej sprawowanej przez bpa Roberta Barrona, którego od wielu lat podziwiam, słucham i obserwuję. Biskup zadający pytania młodym i słuchający ich odpowiedzi (czyli dokładnie odwrotnie, niż zwykle to bywa…), a potem pięknie i prosto celebrujący liturgię oraz głoszący krótkie, ale głębokie i zapadające w pamięć kazanie: „Jeśli czcimy cokolwiek innego, niż Boga, to prędzej czy później nas to zniszczy”.

Główna scena bardzo mi się podoba: nowocześnie zaprojektowana, daleka od kato-kiczu, nawiązująca do obrazu źródła wody. Kiedy celebrowano Eucharystię, ołtarz znajduje się w centrum uwagi uczestniczących w liturgii.

Kontrowersyjna sprawa szafarzy Komunii świętej

Kontrowersyjna sprawa szafarzy Komunii świętej. Jak na moje rozumienie teologii liturgii, to bardziej sensownie byłoby, gdyby większość szafarzy stanowili biskupi, księża i diakonii. Ale histerię, że są świeckie szafarki, co miałoby świadczyć o braku szacunku do Eucharystii uważam za absurdalną. Nasza fantastyczna gospodyni, u której mieszkamy, jest jedną z szafarek. Stopień przejęcia i troski o Najświętsze Ciało, jaki przejawia w rozmowach, mógłby zawstydzić niejednego zwyczajnego szafarza. O nadużyciach i błędach dobrze rozmawiać. Ale nie są one sednem.

Źródło: Facebook.com / tk

kompozytor, dyrygent, pianista. Absolwent jezuickiej Akademii Ignatianum oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie studiuje teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Mieszka w Rzymie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dominik Dubiel SJ: Poruszające, jak wielu młodych z całego świata chce spotkać swojego papieża
Komentarze (2)
DS
Dariusz Sandecki
6 sierpnia 2023, 14:09
"Prawdziwe chrześcijaństwo winno czynić ludzi szczęśliwymi nie tylko w niebie, lecz na ziemi. Nie powinniście nadal skupiać uwagi wiernych na abstrakcyjnych ideach; jedynie posiłkując się od powiednio ideami, powstającemi z odczuć zmysłowych, łącząc je w ten sposób, by dostarczyć ludzkości najwyższy szczebel szczęśliwości, jaki może osiągnąć w swem ziemskiem życiu, — dojdziecie do ukształtowania chrześcijaństwa, religii ogólnej, powszechnej i jedynej (...)To zadanie polega na ustanowieniu ogólnego i ostatecznego chrześcijaństwa (le christianisme général et définitif), na zorganizowaniu całej ludzkości według podstawowej zasady boskiej moralności. By spełnić to zadanie, winniście z tej zasady uczy nić podstawę i cel wszystkich społecznych instytucyj". Saint_Simon. Jak widać większość pracowników korporacji nie wie, że prozą gada ...
DS
Dariusz Sandecki
6 sierpnia 2023, 09:19
A teraz gimbaza niech sobie wbije do głowy, „uniwersalny”. Nie „powszechny” czy - jeszcze gorzej - „katolicki”. „Uniwersalny” jak u utopjnego socjalisty Saint-Simona w jego „Nowym chrześcijaństwie”, gdzie mamy taką właśnie wizję kościoła od roziązywania problemów społcznych.