Jak dzięki różańcowi uzyskać odpust zupełny w październiku?
Jak dzięki różańcowi uzyskać odpust zupełny w październiku? To wcale nie jest trudne, a październik jest uprzywilejowanym czasem ze względu na codzienne odprawianie nabożeństw różańcowych.
Przede wszystkim jednak muszą być spełnione zwykłe warunki: bycie w stanie łaski uświęcającej i przyjęcie komunii św., brak przywiązania do grzechu i modlitwa w intencjach, w których modli się papież.
Odpust zupełny za odmówienie różańca
Dodatkowy warunek uzyskania odpustu zupełnego, który jest związany z różańcem, to odmówienie przynajmniej jednej części różańca w kościele, kaplicy publicznej, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej lub w „pobożnym stowarzyszeniu”
By uzyskać odpust zupełny, należy w dniu, w którym odprawiamy nabożeństwo różańcowe być w stanie łaski uświęcającej (lub skorzystać z sakramentu spowiedzi) i przystąpić do komunii św., a także wyrzec się przywiązania do grzechu i pomodlić się w papieskich intencjach (może to być np. modlitwa "Ojcze nasz..." lub "Pod Twoją obronę...". ).
Jeśli nie spełnimy któregoś z podstawowych warunków (np. nie potrafimy zrezygnować z przywiązania do grzechu) albo modlimy się różańcem w innych niż wymienione miejscach lub wspólnotach – nasz wysiłek nie idzie na marne i także możemy uzyskać odpust, jednak tylko cząstkowy.
Jaki jest skutek odpustu?
Odpust można ofiarować za siebie lub za osobę zmarłą. Gdy ofiarujemy go na przykład za zmarłego tatę czy babcię i spełnimy warunki do uzyskania odpustu zupełnego, nasza nieżyjąca już bliska osoba, która po śmierci nie trafiła prosto do nieba, ale jest w czyśćcu, zostaje - obrazowo mówiąc - natychmiast przeniesiona do nieba.
Jeśli ofiarujemy odpust za siebie, uwalniamy się nie tylko od czyśćca, w którym będziemy pokutować za zło, które przyniosły nasze grzechy, ale także od tych konsekwencji naszych grzechów, których doświadczamy tu i teraz i które sprawiają, że nasze życie jest pełne trudności i cierpienia.
Inne odpusty związane z różańcem
Na liście odpustów opublikowanej przez Penitencjarię Apostolską znajdują się też dwa inne odpusty związane z modlitwą różańcową. Są związane z wypowiedzeniem konkretnej modlitwy: odpust cząstkowy można uzyskać za odmówienie „Wierzę w Boga…” oraz za pobożne przeżegnanie się i wypowiedzenie słów: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Gdy odmawiamy całą część różańca, nietrudno uzyskać oba z tych odpustów.
Skomentuj artykuł