"Jezu, ufam Tobie". Te słowa nigdy wcześniej tak nie brzmiały!

"Jezu, ufam Tobie". Te słowa nigdy wcześniej tak nie brzmiały!
(fot. Dom Wschodni / youtube.com)

Ginęli tam pierwsi męczennicy. Dziś amfiteatr wypełniają słowa polskiej pieśni. Jeszcze nie słyszeliście takiego wykonania.

Północna Afryka (dzisiejsza Tunezja) jest regionem o niezwykle bogatej historii, której ważną część stanowi historia chrześcijan tutaj żyjących. Uświadamiamy sobie, jak wielkie jest znaczenie tego regionu dla Kościoła i świata, jeśli wspomnimy imiona Augustyna z Hippony, Cypriana z Kartaginy, Fulgencjusza z Ruspe, Tertuliana, Perpetuy i Felicyty. Dla nich Afryka Północna była ojczyzną. A ponieważ oni są naszymi Ojcami i twórcami naszej wiary i kultury, w pewnym sensie ich kraj staje się także naszą ojczyzną.

W chwili obecnej chrześcijanie w Tunezji są niedużą społecznością, ale złożoną z ludzi różnych narodów i języków. Tutejszy Kościół mówi o sobie, że jest "miniaturką powszechnego Kościoła". Zdecydowaną większość chrześcijan stanowią w Tunezji Afrykańczycy z Wybrzeża Kości Słoniowej, Kongo, Gany, Senegalu. Jest też wielu Europejczyków z Francji, Italii, Belgii. Jest to nieduża, ale bardzo dynamiczna wspólnota żyjąca w braterskiej przyjaźni, otwarta na innych, podejmująca liczne dzieła edukacyjne i pomocowe, żywo zaangażowana w dialog ze światem islamu.

DEON.PL POLECA

Jako Stowarzyszenie "Dom Wschodni" podejmujemy wysiłek otwarcia filii w Tunezji. Planujemy otwarcie domu, do którego będziemy Was zapraszać, żebyście mogli poznać tutejszy Kościół i świat, w którym żyje, oraz odbyć pielgrzymkę po świętych miejscach pogłębiając przyjaźń ze św. Augustynem czy Cyprianem. Dom Wschodni w Tunezji otwarty będzie na wszystkich, którzy chcą podjąć się wolontariatu w tej części świata.

Celem otwarcia filii w Tunezji jest także promowanie obecności Polski w Magrebie, która będzie obecnością braterską. Chcemy nawiązywać przyjacielskie relacje z mieszkańcami, wspólnie działać na rzecz pokoju i jedności, poznawać się i odkrywać wzajemnie naszą kulturę.

Razem z Afrykańczykami z parafii św. Joanny d'Arc w Tunisie nagraliśmy pieśń "Jezu, ufam Tobie" Pawła Bębenka. Słowa zostały przetłumaczone na cztery języki afrykańskie: baule, feefee, nguemba i fang. Wideoklip kręcony był w Amfiteatrze w Kartaginie, gdzie śmierć męczeńską poniosły między innymi Perpetua i Felicyta. To nagranie jest wyrazem tego, co znaczy dla nas obecność w Tunezji.

Słowa "Jezu, ufam Tobie" płyną z przekonania, że zaproszenie Jezusa do miłości braterskiej przyjmujemy z wiarą i chcemy nim żyć. Sięgnęliśmy po piękną kompozycję Pawła Bębenka i zachowaliśmy polskie słowa, żeby pokazać bogactwo polskiej kultury. Jesteśmy przekonani, że ma ona znaczenie nie tylko dla nas samych, ale też dla świata: chcemy ją promować. Zaprosiliśmy do wykonania piosenki młodych chrześcijan z tunezyjskiej parafii i poprosiliśmy, żeby zaśpiewali w swoich językach, bo przyjmujemy każdego jak brata i w różnorodności dostrzegamy piękno i bogactwo. Wideoklip nakręciliśmy w ruinach amfiteatru Kartaginy, bo historia, z której wyrasta nasz obecny świat, nie jest dla nas tylko przeszłością. 

Jeśli chcecie razem z nami budować Dom Wschodni w Tunezji, zapraszamy do współpracy. Piszcie do nas, jeśli macie swoje pomysły i propozycje: kontakt@domwschodni.pl. Piszcie, jeśli chcecie odwiedzić Północną Afrykę razem z nami!

Będziemy też bardzo wdzięczni za materialne wsparcie, żebyśmy mogli pokryć konieczne koszty związane z legalizacją Stowarzyszenia w Tunezji oraz rozwijać naszą działalność, chociażby tworząc tak piękne nagrania, jak to, które wam pokazaliśmy.

Wsparcie na Dom Wschodni w Afryce Północnej można przekazać na konto:

Stowarzyszenie "Dom Wschodni - Domus Orientalis"

mBank: 70 1140 2004 0000 3002 7483 9388

Tytuł przekazu: Afryka

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Przemysław Marek Szewczyk

Odkryj nieznane oblicze Jezusa

Czy miał rodzeństwo?
Jak wyglądały Jego relacje z rodzicami?
Czy w życiu prywatnym też czynił cuda?
Jak wyglądały kulisy Jego procesu przed Piłatem?
Co działo się z...

Skomentuj artykuł

"Jezu, ufam Tobie". Te słowa nigdy wcześniej tak nie brzmiały!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.