Jezus nie chce, by ciągle pytać, co wolno. „Kochaj i czyń co chcesz”

Fot. olly18/depositphotos.com
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP

Ciągle żyją ludzie, którzy nade wszystko zastanawiają się co wolno, a czego nie wolno. Jezus nie chce, by takie pytanie było dla nas najważniejsze.

Ewangelia na dziś (Łk 6, 1-5). Sobota, 4 września 2021 r.

W pewien szabat Jezus przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i wykruszając je rękami, jedli.

Na to niektórzy z faryzeuszów mówili: "Czemu czynicie to, czego nie wolno czynić w szabat?"

Wtedy Jezus rzekł im w odpowiedzi: "Nawet tegoście nie czytali, co uczynił Dawid, gdy był głodny on i jego ludzie? Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dawał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać". I dodał: "Syn Człowieczy jest panem szabatu".

DEON.PL POLECA

Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ

Ciągle żyją ludzie podobni do niektórych faryzeuszów, którzy nade wszystko zastanawiają się co wolno, a czego nie wolno. Jezus nie chce by takie pytanie było dla nas najważniejsze. On chciałby, abyśmy nade wszystko byli skupieni na wewnętrznej przemianie, dzięki której stajemy się coraz bardziej podobni do Niego. Ducha Jezusowego nauczania najlepiej streścił św. Augustyn w słowach: „Kochaj i czyń co chcesz”. Kiedy Miłość stanie się sposobem naszego istnienia nie będzie już w ogóle potrzebne pytanie o to, co mi wolno, a co nie.

Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jezus nie chce, by ciągle pytać, co wolno. „Kochaj i czyń co chcesz”
Komentarze (2)
GR
~Gabriela Rozkosz
4 września 2021, 10:42
Głód głodowi nierówny. Odmówić sobie pokarmu każdy syty może i od czasu do czasu wręcz powinien. Głód prawdziwy, wynikający z braku podstawowej ilości pożywienia bezwzględnie powinien być zaspokojony. Na głód urojony zwany wilczym najlepszym lekarstwem jest ... woda. Trudno przecenić jej znaczenie dla życia i zdrowia człowieka. Ważny jest chleb i ważne jest słowo. Niezbędna jest ona. Tak często niedoceniana i marnotrawiona woda.
AS
~Antoni Szwed
4 września 2021, 10:27
Augustyńskie "kochaj i czyń co chcesz" nie jest równoznaczne ze współczesnym "róbta co chceta". Jeśli ktoś mówi o miłości, to powinien dobrze pojąć czym miłość jest. Trzeba przestudiować w pismach Augustyna czym u niego jest miłość. Augustyn mówi o niej, owszem, ale o takiej, która zachowuje ustanowiony przez Boga porządek dóbr i porządek naturalny. Miłość, która neguje ten porządek, nosi u Augustyna nazwę miłości "złej"!! Warto o tym pamiętać.