Chcesz się zmienić? Jest sposób! - Łk 19, 1-10

Mieczysław Łusiak SJ

Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A był tam pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić.

Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: "Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu". Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy widząc to, szemrali: "Do grzesznika poszedł w gościnę". Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: "Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie". Na to Jezus rzekł do niego: "Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło".

Oto pierwsze pouczenie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii: jeśli chcemy zmienić się na lepsze, powinniśmy przyjąć Pana Jezusa do naszego życia. I to tak na serio. A jakże wielu wciąż myśli, że powinniśmy najpierw się zmienić na lepsze, a potem przyjąć Jezusa. I dlatego tak często kręcimy się w kółko naszych grzechów.

Zacheusz przyjmując Pana w domu nie był jeszcze dobrym człowiekiem. Miał też zapewne bałagan w domu, bo nie spodziewał się żadnej wizyty. Ale kiedy Pan Jezus odchodził z jego domu, panował tam prawdziwy ład - zapanowała Miłość. To wszystko dzięki temu, że Zacheusz otworzył dla Jezusa swój dom takim, jakim był. Bo Pan Jezus kocha nas takimi, jakimi jesteśmy. I to nas przemienia.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chcesz się zmienić? Jest sposób! - Łk 19, 1-10
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.